fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 11 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Ograniczenie liczby etatów w ratuszu sposobem na oszczędności? Urzędnicy do zwolnienia

Zwiększenie płacy minimalnej nie jest zmianą tylko na plus. Ratusz nie stać na podwyżki płacy, więc – jak podaje Gazeta Wyborcza – szykują się zwolnienia.

Z 2250 do 2600 złotych, to zmiana stawki płacy minimalnej od nowego roku.
Nie wszystkie instytucje będzie stać na wprowadzenie tej podwyżki wśród wszystkich pracowników. Tak właśnie stanie się w olsztyńskim ratuszu. Prezydent Piotr Grzymowicz wypowiedział się na ten temat:

„Na pokrycie kosztów podniesienia płacy minimalnej dla pracowników potrzebujemy co najmniej 8,2 mln zł. A jeśli weźmiemy pod uwagę także oświatę, to nawet dwa razy więcej. Niestety, bez cięć kadrowych się nie obędzie”

Według wstępnych ustaleń Gazety Wyborczej, zwolnionych zostanie około 30 osób w ratuszu, a wakaty nie zostaną uzupełnione.

Jeden z urzędników odpowiedział na słowa prezydenta w następujący sposób:

„Rozumiemy trudną sytuację, ale nikt nie chce stracić pracy. Dla mnie osobiście to byłaby fatalna wiadomość”

Prezydent Grzymowicz zapewnia, że jego decyzje są skutkami ustaw nowej władzy:

„Nie jest mi lekko zwalniać kogokolwiek. Ale to efekt decyzji rządu PiS-u, który najpierw
zabrał nam pieniądze, które otrzymywaliśmy także z podatków od naszych
mieszkańców, a z drugiej strony każe nam finansować zadania, za które
sam odpowiada. A cierpią na tym także pracownicy”

Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta dookreślił w rozmowie z jednym z redaktorów olsztyn.wm.pl sprawę zwolnień:

„Trwające prace nad budżetem 2020 roku wymuszają na nas szereg działań związanych z analizą wydatków. Oszczędności szukamy w wielu dziedzinach. Jedną z nich są kwestie zatrudnienia w urzędzie oraz jednostkach podległych. Z tych powodów nie planujemy uzupełnienia 30 wakatów, a także szukania zastępstw pracownikom odchodzącym z pracy np. na emeryturę. Te redukcje zatrudnienia nie mają zatem charakteru personalnego. Możliwe są natomiast przesunięcia pracowników między jednostkami. Według wyliczeń na podniesienie płac do przyszłej pensji minimalnej tylko w urzędzie miasta i podległym jednostkom — nie licząc szkół — potrzeba będzie 8,2 mln złotych”

Poza ratuszem, potrzebne są dodatkowe fundusze w obrębie innych jednostek w mieście. Ośrodek Sportu i Rekreacji potrzebuje około 800 tys. zł, Miejska Biblioteka Publiczna 240 tys. zł, Urząd Pracy 170 tys. zł, a Miejski Ośrodek Kultury 60 tys. zł.

W oszczędzaniu budżetu miasta, wcześniej planowano zlikwidować Izbę Wytrzeźwień, jednak pomysł ten upadł po apelach szpitali i policji. Prezydent zatem, musi szukać innych sposobów zmniejszenia wydatków, a jednym z nich może być ograniczenie liczby urzędników miastowych.

4 KOMENTARZE

  1. Niech szanowny Pan Prezydent na początek zredukuje liczbę Vice prezydentów. Biednego miasta nie stać na utrzymywanie aż trzech zastępców. Dodatkowo zawsze w tych trudnych czasach może wnioskować o obniżenie własnego wynagrodzenia.

    1
    1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Weekendowy piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z trzech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...