5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Druga “Panorama” już w Olsztynie

WiadomościDruga "Panorama" już w Olsztynie

Przed godziną trzecią w nocy z czwartku na piątek (26/27 listopada) dotarł do Olsztyna drugi z tureckich tramwajów Panorama, produkowanych specjalnie dla Olsztyna. Wkrótce rozpoczną się odbiory techniczne pojazdów, które są już w bazie MPK.

reklama

Bursa-Stambuł-Triest-Suben-Drezno-Warszawa-Olsztyn to w największym skrócie trasa, jaką przebył tramwaj Durmazlara, by pojawić się w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Z Turcji do Włoch pojazd podróżował promem, resztę trasy przebył na lawecie.

Transport mierzącego ponad 30 metrów tramwaju to skomplikowana operacja logistyczna. Ze względu na gabaryty konwój mógł podróżować tylko w nocy i nie najkrótszą możliwą trasą. Dlatego podróż Panoramy trwała ponad 10 dni – zaczęła się w Bursie 15 listopada.

reklama

– Teraz czas na formalności, związane m.in. ze sprawami celnymi – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Natomiast z początkiem grudnia powinny zacząć się odbiory techniczne pierwszych dwóch składów, jakie są już w naszym mieście.

Według harmonogramu odbiory powinny potrwać do połowy grudnia. Będą polegać m.in. na pomiarach obciążenia osi, zużycia energii, sprawdzona zostanie komunikacja radiowa i system informacji pasażerskiej. Nie zabraknie też jazd testowych i szkoleń dla motorniczych.

Panoramy dla Olsztyna są dłuższe od Solarisów Tramino i mają 32,5 metra długości, tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane). Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.

reklama

Każdego kolejnego miesiąca – aż do maja (termin dostawy tego składu mijał 18 grudnia) – do Olsztyna mają trafiać po dwa tramwaje. Łącznie będzie ich 12. Druga Panorama, to nie jedyny sprzęt, jaki trafił do zajezdni MPK. Są tam już nowe podnośniki oraz holownik warsztatowy.

– Ten niewielki pojazd znakomicie ułatwi pracę w warsztacie tramwajowym – mówi rzecznik MPK Olsztyn, Cezary Stankiewicz. – Będzie służył do holowania ważących kilka ton wózków tramwajowych a nawet, i to bez trudu, przeciągnąć cały tramwaj. Według specyfikacji producenta ten holownik może ciągnąć pojazdy o masie nawet 300 ton.

Pojazd porusza się na skrętnych kołach gumowych – może jeździć po torach i innych twardych nawierzchniach. Jedno ładowanie akumulatorów wystarczy na ponad tydzień pracy. Jest sterowany zdalnie, specjalnym pilotem.

Źródło: olsztyn.eu

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
julek
1 grudnia 2020 20:04

Kolejny zlom dotarl a kasy szukania ciąg dalszy moze czas zwolnić troche darmozjadów z ratusza co szybko sporo kasy się znajdzie

Polecane
Ogłoszenia