Dziś (30.10) na Facebooku wiceprezes PSL Urszula Pasławska opublikowała niepokojące informacje odnośnie przyszłości olsztyńskiego uniwersytetu.
– Czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nadal będzie uniwersytetem? Pytanie od dziś pozostaje otwarte – pisze posłanka. Jak się okazuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 20 uczelni, którym przysługuje status uniwersytetu badawczego i większe pieniądze. Na liście nie ma jednak UWM. – Zgodnie z reformą szkolnictwa wyższego Konstytucją dla Nauki UWM nie będąc uniwersytetem badawczym może stracić obecny status. I stać się… uczelnią zawodową – czytamy na profilu polityk z Biskupca.
Celem konkursu IDUB Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród uprawnionych do startu w konkursie 20 najlepszych uczelni w Polsce międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10%. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, ale nie znalazły się w pierwszej 10, także otrzymają wsparcie finansowe – subwencję zwiększoną o 2%.
‒ Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest kluczowym akcentem 4-letniego okresu reform polskiego systemu szkolnictwa wyższego. To jedna z najważniejszych inicjatyw wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. To również zwieńczenie kilkunastoletnich starań o wyłonienie uczelni badawczych ‒ mówił premier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu.
Do udziału w pierwszym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Wszystkie z nich spełniły ustawowe warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Ponadto żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie mógł mieć negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi.
Znalazły się wśród nich (zgodnie z kolejnością na liście uczelni wyłonionych w konkursie):
1. Uniwersytet Warszawski
2. Politechnika Gdańska
3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
3. Politechnika Warszawska
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
3. Uniwersytet Jagielloński
7. Gdański Uniwersytet Medyczny
8. Politechnika Śląska
9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10. Uniwersytet Wrocławski
Urszula Pasławska widzi to jednak inaczej: – Żeby rozwiać wątpliwości, napisałam interpelację do min. Gowina. Nie po raz pierwszy, bo jeszcze w grudniu 2018 r. wysłałam zapytanie „w sprawie utraty statusu uniwersytetu w roku 2021 przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski”. Odpisał mi Piotr Mueller, wtedy wiceminister nauki, dziś rzecznik rządu, m.in. słowami: „wyrażone przez Panią Poseł obawy dotyczące przyszłości UWM oraz jego statusu nie znajdują uzasadnienia”. Dziś wyszło na jaw, że jednak nie do końca.
Pasławska dodatkowo rysuje czarny scenariusz dla Olsztyna i regionu: – UWM to kuźnia kadr regionu, ważny czynnik miastotwórczy. Na degradacji straci Olsztyn oraz Warmia i Mazury(…). UWM kształci kadry wysokiej jakości – przykładem choćby Wydział Prawa i Administracji – pełni także funkcję miastotwórczą, rozwija kapitał społeczny Warmii i Mazur, jest lokalnym inkubatorem myśli i przedsiębiorczości. Jako jedna z najmłodszych polskich uczelni zajmuje 35 miejsce w rankingu 315 szkół wyższych. Zdegradować jest łatwo, budować znacznie trudniej. UWM to również ogromny zakład pracy, na 40 tys. studentach zarabiają lokalny biznes itd. Degradacja UWM oznacza spadek prestiżu i zubożenie Olsztyna oraz regionu.
Michał Wypij były doradca Jarosława Gowina w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej nie zgadza się scenariuszem rysowanym przez Urszule Pasławską. – Tak jak wielokrotnie było to mówione UWM oczywiście jest i będzie uniwersytetem. Zachęcam panią poseł do przeczytania ustawy zanim zabierze głos w dyskusji. Konstytucja dla Nauki daje ogromne możliwości rozwoju, trzeba tylko z nich skorzystać.
W Polsce jest za dużo uczelni wyższych które kształcą na bardzo niskimi poziomie. Uczelnie wyższe powinno kończyć 10 procent społeczeństwa a nie 70. Na Uwm przyjmują wszystkich jak leci. A potem dziwimy się ze nie mamy tokarzy spawaczy glazurników jak zlikwidowano szkoły zawodowe i mamy samych magistrów którzy nic nie potrafią. Zamknąć ten Uwm i zrobić szkole zawodowa i na tym z pewnością region skorzysta
Posłanka chyba za bardzo się rozkojarzyła i wypowiedziała się nie na temat. Ale nie dziwi mnie jej rozkojarzenie, ostatnio czytałam, że ona nawet nie przypomina sobie, że ma męża. Ksiądz dobitnie wypowiedział się, że Michniewicz to mąż, a ona w zaparte. „Ale jaja, ale jaja” jak to mawiała jej koalicjantka z peło