5 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Szok! UWM nie będzie uniwersytetem? “Może stać się uczelnią zawodową”

WiadomościSzok! UWM nie będzie uniwersytetem? "Może stać się uczelnią zawodową"

Dziś (30.10) na Facebooku wiceprezes PSL Urszula Pasławska opublikowała niepokojące informacje odnośnie przyszłości olsztyńskiego uniwersytetu. 

Czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nadal będzie uniwersytetem? Pytanie od dziś pozostaje otwarte – pisze posłanka. Jak się okazuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 20 uczelni, którym przysługuje status uniwersytetu badawczego i większe pieniądze. Na liście nie ma jednak UWM. – Zgodnie z reformą szkolnictwa wyższego Konstytucją dla Nauki UWM nie będąc uniwersytetem badawczym może stracić obecny status. I stać się… uczelnią zawodową – czytamy na profilu polityk z Biskupca.

Celem konkursu IDUB Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród uprawnionych do startu w konkursie 20 najlepszych uczelni w Polsce międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10%. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, ale nie znalazły się w pierwszej 10, także otrzymają wsparcie finansowe – subwencję zwiększoną o 2%.

Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest kluczowym akcentem 4-letniego okresu reform polskiego systemu szkolnictwa wyższego. To jedna z najważniejszych inicjatyw wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki. To również zwieńczenie kilkunastoletnich starań o wyłonienie uczelni badawczych ‒ mówił premier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu.

Do udziału w pierwszym konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Wszystkie z nich spełniły ustawowe warunki dotyczące kategorii naukowych uzyskanych podczas ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych w odniesieniu do liczby dziedzin i dyscyplin, w których uczelnia prowadzi działalność naukową. Ponadto żaden z kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię nie mógł mieć negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi.

Znalazły się wśród nich (zgodnie z kolejnością na liście uczelni wyłonionych w konkursie):

1. Uniwersytet Warszawski

2. Politechnika Gdańska

3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

3. Politechnika Warszawska

3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

3. Uniwersytet Jagielloński

7. Gdański Uniwersytet Medyczny

8. Politechnika Śląska

9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

10. Uniwersytet Wrocławski

Urszula Pasławska widzi to jednak inaczej: – Żeby rozwiać wątpliwości, napisałam interpelację do min. Gowina. Nie po raz pierwszy, bo jeszcze w grudniu 2018 r. wysłałam zapytanie “w sprawie utraty statusu uniwersytetu w roku 2021 przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski”. Odpisał mi Piotr Mueller, wtedy wiceminister nauki, dziś rzecznik rządu, m.in. słowami: “wyrażone przez Panią Poseł obawy dotyczące przyszłości UWM oraz jego statusu nie znajdują uzasadnienia”. Dziś wyszło na jaw, że jednak nie do końca.

Pasławska dodatkowo rysuje czarny scenariusz dla Olsztyna i regionu: – UWM to kuźnia kadr regionu, ważny czynnik miastotwórczy. Na degradacji straci Olsztyn oraz Warmia i Mazury(…). UWM kształci kadry wysokiej jakości – przykładem choćby Wydział Prawa i Administracji – pełni także funkcję miastotwórczą, rozwija kapitał społeczny Warmii i Mazur, jest lokalnym inkubatorem myśli i przedsiębiorczości. Jako jedna z najmłodszych polskich uczelni zajmuje 35 miejsce w rankingu 315 szkół wyższych. Zdegradować jest łatwo, budować znacznie trudniej. UWM to również ogromny zakład pracy, na 40 tys. studentach zarabiają lokalny biznes itd. Degradacja UWM oznacza spadek prestiżu i zubożenie Olsztyna oraz regionu. 

Michał Wypij były doradca Jarosława Gowina w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej nie zgadza się scenariuszem rysowanym przez Urszule Pasławską. – Tak jak wielokrotnie było to mówione UWM oczywiście jest i będzie uniwersytetem. Zachęcam panią poseł do przeczytania ustawy zanim zabierze głos w dyskusji. Konstytucja dla Nauki daje ogromne możliwości rozwoju, trzeba tylko z nich skorzystać.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gość
6 listopada 2019 18:00

W Polsce jest za dużo uczelni wyższych które kształcą na bardzo niskimi poziomie. Uczelnie wyższe powinno kończyć 10 procent społeczeństwa a nie 70. Na Uwm przyjmują wszystkich jak leci. A potem dziwimy się ze nie mamy tokarzy spawaczy glazurników jak zlikwidowano szkoły zawodowe i mamy samych magistrów którzy nic nie potrafią. Zamknąć ten Uwm i zrobić szkole zawodowa i na tym z pewnością region skorzysta

Alek
31 października 2019 14:41

Posłanka chyba za bardzo się rozkojarzyła i wypowiedziała się nie na temat. Ale nie dziwi mnie jej rozkojarzenie, ostatnio czytałam, że ona nawet nie przypomina sobie, że ma męża. Ksiądz dobitnie wypowiedział się, że Michniewicz to mąż, a ona w zaparte. “Ale jaja, ale jaja” jak to mawiała jej koalicjantka z peło

Polecane