fbpx
4 C
Olsztyn
środa, 14 kwietnia, 2021
reklama

Szpital Dziecięcy zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dot. rozszczepu wargi i/lub podniebienia

reklama

Z najdalszych zakątków Polski przyjeżdżają do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie pacjenci z rozszczepem wargi i podniebienia, by uzyskać najbardziej fachową, kompleksową i interdyscyplinarną pomoc. To właśnie dla nich, ich opiekunów, a także specjalistów zajmujących się terapią takich schorzeń, Szpital Dziecięcy w Olsztynie zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia. Uczestniczyło w niej ok. 100 osób. Wśród prelegentów była m. in. prof. dr hab. med. Anna Latos-Bieleńska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Aż z Krakowa przyjechała na dzisiejszą konferencję Pani Karolina Buczek wraz z 3-letnią córką Anią. Trudno zliczyć ile razy były już w Olsztynie! Tylko przez pierwszy rok po operacji przyjeżdżały tu co miesiąc… Czemu regularnie pokonują tyle kilometrów?

Bo tu jest najlepsza placówka – nie ma wątpliwości Pani Karolina. – Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie skierował nas lekarz z Krakowa, który już w ciąży potwierdził nam wadę u córki. Ania urodziła się z prawostronnym rozszczepem wargi, dziąsła i całkowitym rozszczepem podniebienia. W ogóle go nie było… Urodziła się jako wcześniak w 36. tygodniu ciąży, nie umiała jeść… Przez 3 miesiące była karmiona sondą. W sumie miała trzy operacje rozszczepowe i trzy drenaże uszu. Mamy jeszcze do zrobienia całą przegrodę nosa i ewentualnie jakąś plastykę. Jesteśmy bardzo zadowoleni z leczenia w Olsztynie.

reklama

W konferencji uczestniczyła również Pani Anita Glowienke z Pomorza, mama 5-letniej Rozalii. Dziewczynka urodziła się z dużym rozszczepem wargi, wyrostka zębodołowego i z rozszczepionymi powiekami. A do tego była skrajnym wcześniakiem i miała wadę serca…

Dlatego szukaliśmy najlepszych specjalistów – podkreśla Pani Anita. – Konsultowaliśmy córkę również w Warszawie, ale to tu uzyskaliśmy natychmiastową i wszechstronną pomoc. Pierwszą operację miała w wieku 7 miesięcy i wtedy wreszcie zaczęła normalnie jeść! Wcześniej trzeba jej było na siłę wciskać pokarm… A podczas pierwszego karmienia po operacji zjadła trzy razy tyle, co wcześniej! Dopiero wtedy zaczęła normalnie rosnąć. Za nami już 5 operacji. Córka bardzo dobrze wygląda, chodzi do przedszkola, jest akceptowana przez rówieśników. Przed nami jeszcze kolejne zabiegi, ale czuję się bezpiecznie, bo wiem, że jesteśmy pod dobrą opieką.

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie działa jedyny w Polsce Oddział Chirurgii Głowy i Szyi, oferujący interdyscyplinarną i kompleksową pomoc dla dzieci z wadami twarzoczaszki, m. in. z rozszczepami podniebienia. Podczas dzisiejszej konferencji specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przybliżyli uczestnikom konferencji nie tylko rozwiązania medyczne dotyczące leczenia ich dzieci, ale również porady logopedyczne, protetyczne czy praktyczne wskazówki dotyczące karmienia. Podczas gdy rodzice się uczyli, dzieci bawiły się i integrowały ze sobą pod okiem animatorki.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie od trzech lat organizuje Ogólnopolskie Konferencje dla Rodziców i Dzieci z zespołem Goldenhara.

– Od tej pory zaczęły do nas spływać prośby rodziców dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia, by również dla nich przygotować takie cykliczne spotkania, będące doskonałą okazją do rozmów z naszymi specjalistami, bliższego poznania naszego ośrodka, a także integracji rodzin zmagających się z tym samym problemem – przyznaje mgr piel. Małgorzata Roman, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Postanowiliśmy wyjść tym potrzebom naprzeciw, stąd pomysł na pierwszą konferencję. Mam nadzieję, że ona również na stałe wpisze się w kalendarz organizowanych przez nas wydarzeń.

– Taka konferencja daje rodzicom wiedzę i możliwość zaprzyjaźnienia z innymi rodzicami, a także z nami – zaznacza dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Niezmiernie istotne jest, by rodzice zrozumieli istotę całego procesu leczenia i zaufali nam. Gdy dziecko rodzi się z rozszczepem, rodzic chce jak najszybciej naprawić te wadę. Wykonujemy pierwszą operację, ale na tym nasza opieka się nie kończy. Dzieci rosną, rozwijają się i pojawiają się kolejne komplikacje zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, by wszyscy specjaliści, którzy pracują w naszym zespole, kompleksowo pomagali podczas leczenia, naprawiali na bieżąco wady, które pojawiają się wraz ze wzrostem dziecka. Naszym celem jest przywrócić te dzieci do społeczeństwa, by mogły czuć się komfortowo i realizować w życiu.

Wśród prelegentów była m. in. prof. dr hab. med. Anna Latos-Bieleńska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która przedstawiła dane epidemiologiczne. Wynika z nich, że w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższa w kraju średnia urodzeń dzieci z rozszczepami.

– Średnia w Polsce wynosi 12 przypadków na 10 tys. urodzeń, a na Warmii i Mazurach mamy 15 – podkreśliła prof. Anna Latos-Bieleńska. – Rozszczep może być wadą izolowaną lub częścią zespołu wad rozwojowych. Wśród przyczyn rozszczepów wymienia się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jestem pod wrażeniem dzisiejszego spotkania oraz rozmów z rodzicami, którzy podkreślają znakomitą opiekę w tym ośrodku. Takie efekty są możliwe dzięki współpracy wielu specjalistów, którzy są potrzebni na różnych etapach, począwszy od diagnostyki prenatalnej, aż do wieku dorosłego.

Patronat naukowy nad I Ogólnopolską Konferencją dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia objęło Polskie Towarzystwo Leczenia Twarzy i Czaszki. Aktualnie pod opieką Szpitala Dziecięcego w Olsztynie znajduje się ok. 400 pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia.

Szpital Dziecięcy zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dot. rozszczepu wargi i/lub podniebienia

Szpital Dziecięcy zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dot. rozszczepu wargi i/lub podniebienia

Szpital Dziecięcy zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dot. rozszczepu wargi i/lub podniebienia

Szpital Dziecięcy zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dot. rozszczepu wargi i/lub podniebienia

Szpital Dziecięcy zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dot. rozszczepu wargi i/lub podniebienia

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze