fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 9 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Co dalej z tężnią na Nagórkach? Fiasko projektu OBO

Wiadomości Co dalej z tężnią na Nagórkach? Fiasko projektu OBO

Jeszcze rok temu zarówno lokalne jak i ogólnopolskie media informowały, że w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, w stolicy Warmii i Mazur powstanie publiczna tężnia solankowa.

– Projekt zakłada budowę tężni solankowej – konstrukcja zbudowana z drewna iglastego i gałązek brzozowych – wraz ze zbiornikami na solankę oraz odpowiednią infrastrukturą. Jak zakładali pomysłodawcy, projekt powinien być zlokalizowany w sąsiedztwie planowanego sztucznego zbiornika między osiedlem Jaroty i Nagórki (obręb 106 działka 49/35) – mogliśmy wówczas przeczytać na stronie OBO.
Inicjatorzy projektu, czyli Rada Osiedla Nagórki argumentowali, że celem jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Olsztyna, a przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia.
Projekt zyskał poparcie mieszkańców naszego miasta i został wpisany do realizacji na rok 2019 z kwotą 300 tys. złotych. Okazało się jednak, że tężnia nie zostanie zbudowana, a sam koszt budowy tężni wzrósł dziesięciokrotnie.

Skierowaliśmy w tej sprawie do olsztyńskiego ratusza szereg pytań. Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego kwota na inwestycję, na którą w budżecie miało być przeznaczonych 300 tys. złotych nagle i niespodziewanie wzrosła do 3 mln złotych. Zastanawialiśmy się, czy jest to pomyłka w zapisie, czy też projekt będzie musiał zamknąć się w tej wyższej kwocie. Jeśli tak, to z czego wynika tak olbrzymia różnica? I najważniejsze – czy budżet miasta, tak przecież napięty, udźwignie taką inwestycję.
– Opracowaliśmy dokumentację techniczną na realizację publicznej tężni solankowej przy ul. Sikorskiego – Paukszty. Z dokumentów wynika, że koszt realizacji całego zadania to kwota 2 880 817,44 zł.

W zakres dokumentacji wchodzą:
1. trzy bloki tężni solankowej wraz ze wspólną infrastrukturą podziemną,
2. sieci i instalacje sanitarne (instalacja przelewu solanki, rurociąg technologiczny solanki
z przepompownią, sieć wodociągowa, sieć kanalizacji sanitarnej, sieć kanalizacji deszczowej),
3. roboty drogowe, elementy małej architektury,
4. oświetlenie terenu, linie kablowe zasilające, monitoring wizyjny,
5. gospodarka drzewostanem, urządzenie terenów zieleni.

Na koszt zadania wpłynął fakt lokalizacji tężni w nieuzbrojonym terenie, a więc konieczność zaprojektowania „długich” tras przyłączy, dużej ilości robót ziemnych wraz z wymianą gruntu pod bloki tężni.
Zaznaczę także, że proponowaliśmy wnioskodawcy (Radzie Osiedla Nagórki) inną lokalizację tężni, jednak ta propozycja została odrzucona.
Budżet OBO to 300 tys. zł, a zatem – w porozumieniu z Radą Osiedla – projektant wyodrębnił z zadania zakres mieszczący się w posiadanych środkach na ten cel w kwocie: 214 506,08 zł.

W zakres pierwszego etapu wchodzi infrastruktura związana z przygotowaniem terenu pod budowę tężni solankowej (bez bloku tężni):
1. przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacji sanitarnej, przyłącze sieci kanalizacji deszczowej,
2. przyłącze sieci technologicznej – zasilanie solanką,
3. przyłącze sieci energetycznej i monitoringu (bez kabli),
4. wymiana gruntu pod obiekt tężni solankowej.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, Rada Osiedla Nagórki planowała wystąpić w tegorocznej edycji OBO z wnioskiem o kontynuację zadania budowy tężni solankowej (budowy bloków tężni na przygotowanym i uzbrojonym terenie). Jednak otrzymaliśmy informację, że przedstawicielom Rady nie udało się zebrać odpowiedniej ilości głosów. W rezultacie, takie zadanie nie pojawiło się w tegorocznych wnioskach OBO.

W związku z tym zdecydowaliśmy, że realizacja jedynie samej infrastruktury pod budowę obiektu, który obecnie nie wzbudza zainteresowania przyszłych użytkownikach, jest bezzasadna. Ponadto nie ma zapewnienia, że kwota na realizację dalszych części tężni solankowej znajdzie się w budżecie miasta w najbliższych latach.
Jednocześnie będziemy pamiętać o tym zadaniu i podejmiemy próbę znalezienia zewnętrznych źródeł finansowania, tak żeby kwota przeznaczona na projekt OBO stanowiła wkład własny i w konsekwencji pozwoliła na realizację pełnego zakresu przewidzianych projektem prac.

To pierwszy w historii projekt, z którego zrezygnowaliśmy z powodu znacznego przekroczenia kwoty założonej na realizację danego zadania. Tymczasem przez ostatnich 6. edycji zrealizowaliśmy łącznie około 170 projektów – poinformowała Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy olsztyńskiego ratusza.
W najbliższym czasie przedstawimy kontrargumenty pomysłodawcy projektu.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

3
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x