12 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jednoliniowy albo czasowy. Który bilet wybrać i jak kasować?

OlsztynJednoliniowy albo czasowy. Który bilet wybrać i jak kasować?

Urzędnicy podpowiadają, kiedy najbardziej przydadzą nam się poszczególne bilety, w jaki sposób korzystać z nowych kasowników przy ich zakupie i kasowaniu z wykorzystaniem Olsztyńskiej Karty Miejskiej. 

reklama

1 listopada weszła w życie nowa taryfa opłat. Wraz z nią w sprzedaży znalazły się także nowe w Olsztynie bilety czasowe, dzięki którym pasażerowie mają możliwość swobodnego przesiadania się między autobusami, a już niedługo dojdą do tego także tramwaje.

Od początku miesiąca pasażerowie mają możliwość podróżowania, wykupując za pomocą Olsztyńskiej Karty Miejskiej bilet jednoliniowy (2,90 zł) lub bilety czasowe 30-, 45- i 90-minutowe (odpowiednio za 2,90 zł, 3,40 zł, 4,40 zł). W związku z tym Zarząd Dróg Zieleni i Transportu po raz kolejny daje olsztynianom wskazówki dotyczące możliwości i sposobu wyboru poszczególnych biletów oraz kasowania ich za pomocą OKM.

reklama

Interesujące nas rodzaje biletów można wybrać naciskając na kasowniku przyciski „N” (bilet normalny) lub „U” (bilet ulgowy). Procedura wygląda następująco (na przykładzie biletu normalnego):

  • jeżeli podróżujemy tylko jedną linią wystarczy przyłożyć OKM do kasownika (jak dotychczas) i kupimy bilet jednoliniowy za 2,90 zł, jeśli karta ma zdefiniowane prawo do ulgi, automatycznie pobrana będzie opłata zgodna z posiadaną zniżką; opcja zakupu biletu jednoliniowego jest też dostępna po jednokrotnym naciśnięciu przycisku „N”;
  • jeżeli będziemy podróżowali kilkoma liniami komunikacji (w przyszłości możliwa będzie także przesiadka tramwaj-autobus) możemy wykupić jeden z biletów minutowych naciskając na kasowniku przycisk „N”; jeśli przyciśniemy go dwa razy – pojawi się komunikat „minutowy 30 cena 2,90”, w tym momencie należy zbliżyć kartę OKM do kasownika; kasownik pobierze opłatę 2,90 zł za przejazd 30-minutowy;
  • jeżeli chcemy kupić bilet 45-minutowy na kasowniku naduszamy przycisk „N” trzy razy – pojawi się komunikat „minutowy 45 cena 3,40”, po zbliżeniu karty OKM do kasownika pobrana będzie opłata 3,40 zł za bilet 45-minutowy;
  • kupując bilet 90-minutowy postępujemy podobnie j.w., przycisk „N” należy wcisnąć cztery razy, zaczekać, aż pojawi się komunikat „minutowy 90 cena 4,40 zł”, po czym przyłożyć OKM do kasownika, idt.

Pamiętajmy, że zasady te obowiązują w przypadku zakupu biletów jednorazowych (jednoliniowego i minutowych) skasowanych z Elektronicznej Portmonetki OKM. Po zmianie linii podczas podróży z biletem czasowym nie ma konieczności kasowania go w drugim pojeździe.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Maria
12 listopada 2015 18:45

się zastanawiam jestem emerytką po 70-ce ze Słup jaki bilet mam kupić żeby dojechać do centrum podobno żadnego biletu nie potrzebuję mam darmowe przejazdy ale czy to prawda?

Igor
12 listopada 2015 16:27

Szkoda tylko, że nie ma tańszych 15-minutowych.

Popularne
Ogłoszenia