Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4.1 C
Olsztyn
sobota, 25 stycznia, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Maksymowicz, Cichoń i Pasławska wśród walczących o mandaty w okręgu olsztyńskim

reklama

Neurochirurg Wojciech Maksymowicz (Zjednoczona Prawica), Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska) i Urszula Pasławska (PSL) są liderami list w wyborach do Sejmu w okręgu olsztyńskim.

Na liście PiS pierwsze miejsce w okręgu nr 35 (olsztyńskim) przypadło wiceministrowi nauki i szkolnictwa wyższego neurochirurgowi Wojciechowi Maksymowiczowi. Jest on współtwórcą – obok Ewy Błaszczyk – kliniki Budzik w Olsztynie, specjalistycznej placówki, zajmującej się rehabilitacją osób, które zapadły w śpiączkę. W okręgu elbląskim o mandat walczą bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego Leonard Krasulski (PiS), były marszałek Jacek Protas (PO) czy Zbigniew Ziejewski (PSL).

Prof. Wojciech Maksymowicz do niedawna był prorektorem do spraw Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Powodem jego odejścia z akademickiej funkcji były zmiany statutowe dotyczące Collegium, które – jak ocenił Maksymowicz – hamują rozwój jednostki, i konflikt na tym tle z rektorem Uniwersytetu Ryszardem Góreckim, byłym senatorem PO.

reklama

Maksymowicza zabrakło na konferencji, podczas której PiS prezentował listę kandydatów do parlamentu. Poseł Iwona Arent, to dwójka na liście PiS. Zasiadała w komisji śledczej do sprawy Amber Gold. Trójkę zamyka wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. W dalszej kolejności na liście znaleźli się posłowie PiS: Wojciech Kossakowski, Jerzy Małecki i Jerzy Gosiewski, a także radni PiS w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego: Patryk Kozłowski i Dariusz Rudnik. Listę kandydatów zamyka Michał Wypij, który w ostatnich wyborach samorządowych był kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna. Wspierał go w czasie kampanii w Olsztynie wicepremier Jarosław Gowin.

Wśród kandydatów PiS do Sejmu nie ma szefa olsztyńskiego okręgu PiS Jerzego Szmita. W latach 2015-17 był on wiceministrem infrastruktury i budownictwa a obecnie zasiada w zarządzie PKP Telkol.

Były wiceminister finansów Janusz Cichoń otwiera listę Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu olsztyńskim. Tuż za nim są posłowie Anna Wasilewska (PO), Mirosław Pampuch (Nowoczesna), były siatkarz, poseł PO Paweł Papke, a także była kandydatka na prezydenta Ełku Anna Wojciechowska. Koalicja Obywatelska wystawiła także byłego burmistrza Olsztynka Artura Wrochnę i wicemarszałka warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego.

Komitet PSL w okręgu olsztyńskim postawił na posłankę ludowców Urszulę Pasławską. Ona otwiera listę. Za nią znajdują się historyk Henryk Falkowski z Kukiz’15, radna sejmiku (PSL) Wioletta Śląska-Zyśk, wójt Wydmin Radosław Król i Sylwia Jaskulska z zarządu województwa (PSL). Jedynką z listy komitetu wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej („Lewicy”) w okręgu olsztyńskim jest sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, którego w kampanii wyborczej wspierał w Olsztynie prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W okręgu elbląskim jedynką na liście PiS jest bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego poseł Leonard Krasulski a tuż za nim znalazł się poseł Jerzy Wilk b. prezydent Elbląga (wybrany w wyborach przedterminowych po referendum w który odwołano Grzegorza Nowaczyka z PO). Obydwaj kandydaci PiS są zaangażowani w sztandarowy projekt rządu – budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. O powtórny wybór do Sejmu z listy PiS walczyć będą Zbigniew Babalski, były wiceminister rolnictwa (3 miejsce) oraz Adam Ołdakowski, w przeszłości poseł Samoobrony (z odległego 8 miejsca).

Koalicja Obywatelska w okręgu elbląskim za lidera ma byłego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, tuż za nim jest samorządowiec Bernadeta Hordejuk, a następnie posłowie Elżbieta Gelert i Piotr Cieśliński.

Jedynką z listy Koalicji Polskiej jest Zbigniew Ziejewski (PSL), a z „Lewicy” prawniczka i działaczka organizacji pozarządowych Monika Falej.

W 2015 roku, w okręgu olsztyńskim nr 35, w którym do podziału jest 10 mandatów: PiS uzyskał 4 mandaty, PO – 3 oraz po jednym – PSL, Kukiz’15 i Nowoczesna Ryszarda Petru.

W 2015 r. w okręgu elbląskim nr 34, w którym do podziału jest 8 mandatów: 4 mandaty przypadły PiS, PO uzyskała 3 mandaty, jeden – Komitet Wyborczy Kukiz’15.

reklama

styczeń, 2020

31STYRosochate + Bobcat w Carpenter Inn!Carpenter Inn Irish Pub, Stare Miasto 3

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Konkurs

Warte uwagi

To jedyny bar w Olsztynie z takim klimatem. Dlaczego ten lokal tak bardzo się wyróżnia?

To na pewno miejsce wyjątkowe ze względu na klimat, który tam panuje. A ten tworzą przede wszystkim ludzie. Klienci Masonerii nie mają złudzeń i na...

RABATOL.PL

X