Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4.4 C
Olsztyn
piątek, 22 Listopad, 2019

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Co? Gdzie? Kiedy?

listopad, 2019

24LIS10:00Niedzielna joga rodzinnaStudium Rozwoju Osobistego

Wystawa o tajemnicach masonów – na zamku, od wtorku

reklama

Na zamku zostanie we wtorek otwarta wystawa „Dawne i współczesne tajemnice masonów – obrzędowość i rola społeczna lóż masońskich”. Będzie ją można oglądać do 15 października.

Marek Jankowski z muzeum w Ostródzie powiedział, że wystawa będzie składała się z plansz wyjaśniających historię masonerii, zaprezentowane zostaną książki poświęcone tej tematyce i strój używany przez masonów. Wyjaśnił, że na wystawie przedstawione będą początki masonerii w Europie, opisane pierwsze loże, idee masonów i ich filozofia działania.

„Wystawę przygotował pasjonat tematu z Gdańska Wojciech Mościbrodzki, który podczas otwarcia wygłosi wykład o masonerii. Liczymy na dyskusję wokół tematu, który przecież od wieków budzi spore emocje” – powiedział Jankowski. Podkreślił, że tematyka masonerii, lóż masońskich i działania ma swoje ugruntowane miejsce w kulturze, a spiskowe teorie dziejów oparte na rzekomych działaniach masonów do dziś budzą emocje społeczne i zagrzewają spory tych, którzy w to wierzą, i tych, którzy uważają to za bajki.

reklama

„Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie przyczynkiem do kolejnych dyskusji” – przyznał Jankowski.

W Ostródzie do lat 30. XX wieku działała loża masońska o nazwie Droga na Wschód. Jej członkami byli znamienici obywatele miasteczka, w tym jeden z burmistrzów.

Początki, zorganizowanej w loże, sięgają XVII wieku, zawiązano je w Anglii i Szkocji. Współcześnie wiele lóż działa w sposób otwarty. „Działają niemal jak stowarzyszenia, można śledzić ich poczynania na stronach internetowych. O współczesnej masonerii także będziemy rozmawiać” – dodał Jankowski.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Konkurs

Warte uwagi

Gala MMA wraca do Olsztyna! Hala Urania już 13 grudnia

Już 13 grudnia, o godzinie 19, w Hali Uranii odbędzie się 26 edycja gali MMA Celtic Gladiator. Po rocznej przerwie, gladiatorzy powracają do Olsztyna. Celtic...

Nowy (Jack) Pub na olsztyńskiej Starówce. Będzie nie tylko trunkowo, ale też smacznie!

Już od 15 listopada bywalcy olsztyńskiej starówki będą mieli kolejną miejscówkę, w której będą mogli spędzić czas przy dobrym jedzeniu i jeszcze lepszych trunkach....

JASAMtozrobię! Olsztyński market budowlany w niezwykły sposób chce dotrzeć do klientów

Sieć marketów budowlanych JASAM wychodzi z szalenie ciekawą inicjatywą i uruchamia swój kanał na YouTube! Debiutancki cykl "JASAMtozrobię", skupia się wokół pomocy instruktażowej przy...

RABATOL.PL

X