fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 10 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Wystawa o tajemnicach masonów – na zamku, od wtorku

Na zamku zostanie we wtorek otwarta wystawa „Dawne i współczesne tajemnice masonów – obrzędowość i rola społeczna lóż masońskich”. Będzie ją można oglądać do 15 października.

Marek Jankowski z muzeum w Ostródzie powiedział, że wystawa będzie składała się z plansz wyjaśniających historię masonerii, zaprezentowane zostaną książki poświęcone tej tematyce i strój używany przez masonów. Wyjaśnił, że na wystawie przedstawione będą początki masonerii w Europie, opisane pierwsze loże, idee masonów i ich filozofia działania.

„Wystawę przygotował pasjonat tematu z Gdańska Wojciech Mościbrodzki, który podczas otwarcia wygłosi wykład o masonerii. Liczymy na dyskusję wokół tematu, który przecież od wieków budzi spore emocje” – powiedział Jankowski. Podkreślił, że tematyka masonerii, lóż masońskich i działania ma swoje ugruntowane miejsce w kulturze, a spiskowe teorie dziejów oparte na rzekomych działaniach masonów do dziś budzą emocje społeczne i zagrzewają spory tych, którzy w to wierzą, i tych, którzy uważają to za bajki.

„Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie przyczynkiem do kolejnych dyskusji” – przyznał Jankowski.

W Ostródzie do lat 30. XX wieku działała loża masońska o nazwie Droga na Wschód. Jej członkami byli znamienici obywatele miasteczka, w tym jeden z burmistrzów.

Początki, zorganizowanej w loże, sięgają XVII wieku, zawiązano je w Anglii i Szkocji. Współcześnie wiele lóż działa w sposób otwarty. „Działają niemal jak stowarzyszenia, można śledzić ich poczynania na stronach internetowych. O współczesnej masonerii także będziemy rozmawiać” – dodał Jankowski.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...