5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

150 przedsięwzięć zgłoszono do budżetu obywatelskiego

Olsztyn150 przedsięwzięć zgłoszono do budżetu obywatelskiego

Około 150 przedsięwzięć zgłoszono do siódmej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – poinformował w czwartek urząd miasta Olsztyna. Lista projektów, które wezmą udział w głosowaniu, zostanie ogłoszona 30 września. Do wykorzystania będzie 6,4 mln zł.

reklama

Jak przypomniał olsztyński magistrat, termin zgłaszania pomysłów działań i inwestycji, podzielonych na zadania miejskie i osiedlowe, upłynął 4 września. “Na tę chwilę szacujemy, że wpłynęło do nas co najmniej 150 projektów” – poinformowała w czwartek dyrektor miejskiego Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Aneta Szpaderska.

Przypomniała, że mieszkańcy mogli przesyłać swoje propozycje w wersji elektronicznej lub “papierowej”. W najbliższych dniach będzie sprawdzana poprawność złożonych wniosków, m.in czy spełniają one wymagane kryteria dotyczące kosztów i tzw. “ogólnodostępności”, czy są to zadania gminy i czy są zgodne z planami i strategią Olsztyna.

reklama

Ostateczna lista projektów, które przeszły taką weryfikację, zostanie ogłoszona 30 września. Głosowanie potrwa od 1 do 15 października. Ogłoszenie wyników nastąpi 5 listopada. Wybrane do sfinansowania przedsięwzięcia zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

W siódmej edycji OBO można było zgłaszać projekty miejskie i osiedlowe. W obu przypadkach mogą to być pomysły inwestycji (tzw. projekty twarde) lub działań związanych z organizacją festynów, festiwali czy imprez sportowych (tzw. projekty miękkie). Do złożenia wniosku osiedlowego wystarczył podpis jednej osoby, w przypadku projektów miejskich wymagane były podpisy 50 mieszkańców.

Maksymalna kwota przewidziana na realizację projektu miejskiego to pół miliona zł (tzw. miękki – 50 tys. zł). Po raz pierwszy zróżnicowano limity dla projektów osiedlowych, uzależniając je od liczby mieszkańców poszczególnych osiedli.

reklama

Na realizację wszystkich projektów zarezerwowano rekordową kwotę 6,4 mln zł. Ma to związek z ustawą z 11 stycznia 2018 r., która określiła m.in., że w miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy i ma wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy.

Olsztyński Budżet Obywatelski funkcjonuje od sześciu lat. W ubiegłorocznym głosowaniu olsztynianie oddali ponad 41 tys. głosów. Do wyboru mieli 111 przedsięwzięć, a na realizację zwycięskich pomysłów przeznaczono 3,73 mln zł. Finansowanie otrzymały cztery tzw. projekty zintegrowane, czyli dotyczące więcej niż jednego osiedla, oraz 23 mniejsze projekty osiedlowe. We wcześniejszych edycjach OBO zrealizowano łącznie 145 projektów o wartości ok. 13 mln zł.

Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na wykorzystanie miejskich finansów. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia