reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Przez Olsztyn przejdą procesje Bożego Ciała. Kierowcy muszą uważać

WiadomościPrzez Olsztyn przejdą procesje Bożego Ciała. Kierowcy muszą uważać

Wierni wyjdą na ulice Olsztyna.

W czwartek 4 czerwca mieszkańcy Olsztyna muszą przygotować się na utrudnienia w ruchu związane z obchodami Bożego Ciała. Procesje przejdą nie tylko przez centrum miasta, ale również przez wiele osiedli. Nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać policjanci, którzy apelują do kierowców o ostrożność i stosowanie się do poleceń służb.

reklama

Centralna procesja przejdzie przez centrum miasta

Główne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczną się o godzinie 10.00 w bazylice św. Jakuba. Po mszy świętej wierni wyruszą w centralnej procesji, która przejdzie ulicami Staszica, Pieniężnego, przez Plac Jana Pawła II, aleję Piłsudskiego oraz ulicę Kopernika.

Przemarsz zaplanowano w godzinach od 10.45 do 12.30. Na trasie ustawione zostaną cztery tradycyjne ołtarze – przy Kurii Archidiecezjalnej, Ratuszu, Urzędzie Wojewódzkim oraz kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

reklama

Liturgii przewodniczyć będzie metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński.

Procesje również na osiedlach

Oprócz głównej procesji, uroczystości odbędą się w niemal wszystkich częściach Olsztyna:

  • Parafia św. Józefa – Jagiellońska, Wrocławska, Malborska, Aleja Sybiraków, Jagiellońska; godz. 11.45–13.15.
  • Parafia Chrystusa Króla – Wyspiańskiego, Sienkiewicza, Okrzei, Kolejowa, Wyspiańskiego; godz. 10.40–12.00.
  • Parafia św. Anny – Morwowa, Agrestowa, Jeżynowa, Wiśniowa; godz. 11.45–13.15.
  • Parafia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego do parafii NMP Fatimskiej – Wilczyńskiego, Krasickiego, Kanta, Bajkowa; godz. 11.30–13.30.
  • Parafia Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła – dojście chodnikiem z ul. Jarockiej do parafii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wilczyńskiego 7; godz. 12.15–12.30.
  • Parafia św. Mateusza – Popiełuszki, Bilitewskiego, przejście po płytach w kierunku ronda na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego, Popiełuszki i Hallera, następnie powrót do Popiełuszki 20; godz. 12.30–14.00.
  • Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka do kościoła Miłosierdzia Bożego – Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wańkowicza, Barcza; godz. 12.30–14.00.
  • Parafia św. Franciszka z Asyżu – Obitza, Żebrackiego, Szostkiewicza, Wawrzyczka; godz. 11.45–13.30.
  • Parafia św. Wawrzyńca do parafii św. Jana Bosko – Bałtycka, Żurawia, Kresowa, Żółkiewskiego; godz. 11.30–12.30.
  • Parafia NMP Różańcowej – od ul. Żytniej 68 do ul. Żniwnej 7; godz. 12.00–13.30.
  • Parafia NMP Saletyńskiej – msza przy ul. Błękitnej 11, następnie Błękitna, Biała, Zielona, Różowa, Błękitna; godz. 10.00–12.15.
  • Parafia NMP Wspomożycielki Wiernych – Bałtycka, Letniskowa, Wędkarska, Wczasowa, Wakacyjna, Rakowa, Letniskowa, Bałtycka; godz. 10.00–12.00.
  • Parafia św. Arnolda – Hozjusza, deptak w stronę osiedla, Kocanki, Jemioły, Dziewanny, Ostróżki, powrót do Hozjusza, dojście do DPS-u Laurentius ul. Hozjusza i powrót tą samą trasą do kościoła; godz. 9.30–11.00.

Do procesji centralnej dołączą też:

  • Parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała – zbiórka przy katedrze, ul. Staszica.
  • Parafia św. Wojciecha – zbiórka przy katedrze, ul. Staszica.
  • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, al. Piłsudskiego, Pieniężnego, Staszica; początek ok. godz. 10.15.
  • Parafia NMP Ostrobramskiej z ul. Pana Tadeusza 16a oraz parafia św. Maksymiliana z ul. Dworcowej 1b.

Policja apeluje o cierpliwość

Nad bezpieczeństwem wiernych i mieszkańców będą czuwać funkcjonariusze policji oraz służby porządkowe. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na tymczasowe zmiany organizacji ruchu i polecenia wydawane przez mundurowych.

Służby przypominają, że krótkotrwałe utrudnienia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości oraz wszystkim użytkownikom dróg.

Procesje będą odbywać się także po święcie

Obchody nie zakończą się wraz z czwartkową uroczystością. W parafii Chrystusa Króla procesje związane z oktawą Bożego Ciała będą odbywały się codziennie od 5 do 11 czerwca po wieczornych nabożeństwach.

Oznacza to, że mieszkańcy tej części miasta mogą spodziewać się krótkotrwałych utrudnień także w kolejnych dniach.

źródło: Archidiecezja Warmińska, KMP Olsztyn

Jakie jest Twoje zdanie na temat procesji Bożego Ciała w Olsztynie?
Loading ...

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze

Dlaczego warto sięgać po pieczywo razowe i jak trafnie wybierać wypieki z pełnego ziarna?

Pieczywo razowe od lat zajmuje ważne miejsce w diecie osób, które chcą świadomie komponować codzienne posiłki.

Rzemieślnicze mydła i kremy do golenia. Dlaczego warto zamienić piankę z puszki na tradycyjny tygiel?

Zamiana drogeryjnej pianki w sprayu na rzemieślnicze mydło z tygla to kluczowy krok w walce z podrażnieniami.

Zepsuła się drukarka? Sprawdź zanim zapłacisz za nową

Awaria drukarki w złym momencie potrafi zatrzymać pracę całego biura.

Jaką przyczepę jednoosiową wybrać do swoich potrzeb

Wybór odpowiedniej przyczepy jednoosiowej wymaga analizy kluczowych parametrów technicznych, które decydują o jej funkcjonalności i bezpieczeństwie.

Jakie oprogramowanie dla firmy produkcyjnej wybrać

Wybór odpowiedniego oprogramowania dla firm produkcyjnych jest kluczową decyzją, która wpływa na efektywność operacyjną i konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Cyna do lutowania w laskach – jak czytać oznaczenia LC i dobrać spoiwo do materiału

Laski lutownicze to jedna z najstarszych i jednocześnie najszerzej stosowanych form spoiwa do lutowania miękkiego.

Jak dobrać płytki do mieszkania w bloku? Praktyczny poradnik przed remontem

Wybór wykończenia podłóg i ścian w bloku wymaga balansu między estetyką a funkcjonalnością.

Produkcja krótkoseryjna: proszek, forma czy frezowanie

Produkcja krótkoseryjna to obszar, w którym najczęściej podejmuje się złą decyzję technologiczną.

Producent zasilaczy UPS ? na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy?

Wybór odpowiedniego producenta zasilaczy UPS jest kluczowy dla zapewnienia stabilności zasilania w wielu branżach.

Sprzedaż wysyłkowa a kasa fiskalna – kto powinien ją posiadać?

Sklep internetowy w wielu przypadkach może działać bez kasy fiskalnej, jednak ewidencjonowanie sprzedaży i wydawanie paragonów bywa konieczne.

Jak otworzyć salę zabaw w Olsztynie? Rodzice podpowiadają, na czym naprawdę warto się skupić

Pomysł na własną salę zabaw może wydawać się prosty: znaleźć odpowiedni lokal, zamontować konstrukcję, przygotować kilka stolików dla rodziców i otworzyć drzwi.

Gdzie najlepiej kupić samochód używany w Polsce

Nie istnieje idealne miejsce do zakupu samochodu używanego.

Festiwal Dmuchańców w Parku Centralnym. Pięć dni świetnej zabawy dla dzieci

Park Centralny opanują wielkie dmuchańce. Festiwal potrwa aż pięć dni!
reklama
reklama