fbpx
15 C
Olsztyn
wtorek, 26 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

“Prosta(ta) sprawa”. Bądź mężczyzną, zbadaj się

Olsztyn"Prosta(ta) sprawa". Bądź mężczyzną, zbadaj się

Do darmowego badania potrzebny jest jedynie wąs – sztuczny lub prawdziwy. Szpital Miejski w Olsztynie zaprasza do kolejnej akcji, tym razem skierowanej do mężczyzn.

reklama

“Wąsopad” to światowa akcja, której celem jest propagowanie badań profilaktycznych raka prostaty i raka jąder. Właśnie rozpoczęła się olsztyńska odsłona kampanii, zatytułowana “Prosta(ta) sprawa” – informuje nasz ratusz. Do wzięcia w niej udziału podczas spotkania w Szpitalu Miejskim zachęcali znani mieszkańcy stolicy regionu.

Gdy przedstawiciele Fundacji Skrzydła Anioła zwrócili się do nas z propozycją tych działań, nie mieliśmy wątpliwości co do poparcia akcji – tłumaczy prezydent Piotr Grzymowicz. – Trzeba pamiętać o statystykach. Co roku w Polsce u 10 tys. mężczyzn wykrywa się raka prostaty, a prawie połowa osób, które zachorowały na ten nowotwór, umiera.

reklama

Lekarze nie mają wątpliwości – rak jest w pełni wyleczalny, musi być jednak wcześnie wykryty. Dane mogłyby więc wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nie opór mężczyzn.

Prezydent Grzymowicz z prestiżową nagrodą

Podstawa to przełamać wstyd związany z wizytą u lekarza i lęk przed badaniem – apeluje koordynator Oddziału Klinicznego Urologii w Szpitalu Miejskim, dr Zbigniew Purpurowicz.Z mojego doświadczenia wynika, że te dwie sprawy powstrzymują mężczyzn przed odwiedzeniem specjalisty. A to sprawia, że schorzenie jest diagnozowane zbyt późno.

reklama

Skoro o wstydzie mowa, to ja bezwstydnie powiem, że od paru lat się leczę – dodaje lider zespołu Czerwony Tulipan, Stefan Brzozowski. – Gorąco zachęcam, żeby nie odkładać badań i na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia.

Badanie jest szybkie i bezbolesne – polega na pobraniu próbki krwi. Pierwszą przebadaną osobą był prezydent Olsztyna. W akcji wzięli także udział redaktorzy lokalnych i regionalnych mediów, olsztyńscy radni, muzycy zespołu ENEJ i reprezentacja piłkarzy Stomilu.

Prezydent Grzymowicz z prestiżową nagrodą

Przy okazji akcji “Prosta(ta) sprawa” proponujemy 100 darmowych badań krwi – informuje dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego, Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk. – Dzięki temu będzie można wykryć marker PSA, który występuje przy nowotworze prostaty. Panowie, którzy zechcą być przebadani w naszym laboratorium bez opłaty, powinni przyjść na badanie z zapuszczonymi bądź sztucznymi wąsami.

Po wyczerpaniu limitu badań będzie można je zrobić, płacąc 28 zł.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Prezydent Grzymowicz z prestiżową nagrodą
Prezydent Grzymowicz z prestiżową nagrodą