Na zielonym skwerze przy ul. Łuczańskiej w Giżycku trwa inwestycja, która już teraz przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. Na placu budowy pojawiła się ogromna konstrukcja przypominająca jedną z najbardziej charakterystycznych ryb Mazur. „Mazurski szczupak” dopiero powstaje, ale jego rozmiary i forma już wywołują zainteresowanie.
Mazurski szczupak powstaje w Giżycku w ramach projektu Wodna Sieć Ekologiczna
Na terenie zielonego skweru przy siedzibie Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku trwa budowa instalacji, która ma stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów projektu Wodna Sieć Ekologiczna. Konstrukcja przedstawiająca ogromnego szczupaka nabiera już wyraźnych kształtów. Jak informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, inwestycja realizowana jest właśnie przy jej siedzibie i stanowi jeden z elementów większego projektu związanego z edukacją ekologiczną i ochroną środowiska wodnego.
Projekt ma zwracać uwagę na znaczenie ekosystemów jeziornych oraz rolę bioróżnorodności w regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Symboliczna forma dużej ryby ma być nie tylko elementem artystycznym, ale także nośnikiem edukacyjnego przekazu.
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich liderem międzynarodowego projektu ekologicznego
Inwestorem oraz liderem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Organizacja realizuje projekt we współpracy międzynarodowej w ramach programu Interreg Lithuania–Poland. Dzięki tej współpracy możliwe jest wdrażanie inicjatyw związanych z ochroną środowiska wodnego oraz budową tzw. wodnej sieci ekologicznej, która ma wspierać działania na rzecz zachowania naturalnych zasobów przyrodniczych regionu. Projekt realizowany jest przy wsparciu programu Interreg Warmia i Mazury oraz partnerów z Polski i Litwy. Wspólne działania mają wzmocnić współpracę transgraniczną oraz promować rozwiązania przyjazne środowisku.
Instalacja przy Łuczańskiej w Giżycku ma stać się nową atrakcją edukacyjną
Budowany „mazurski szczupak” ma być nie tylko elementem przestrzeni miejskiej, ale również częścią działań edukacyjnych prowadzonych przez fundację. Instalacja ma przyciągać uwagę mieszkańców, turystów oraz młodzieży, zachęcając do poznawania tematyki ochrony jezior i środowiska wodnego.
Już teraz pierwsze zdjęcia z placu budowy pokazują, że konstrukcja osiąga coraz bardziej imponujące rozmiary.
źródło: FOWJM, fot. FOWJM / M. Kulas-Szyrmer