fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 10 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Aktorzy teatru lalek w liście otwartym do Piotra Grzymowicza proszą o „poważne traktowanie”

Aktorzy Teatru Lalek w Olsztynie napisali list otwarty do prezydenta miasta Piotra Grzymowicza, w którym zarzucili mu brak zainteresowania placówką, zbyt niskie nakłady na jej funkcjonowanie oraz lekceważenie głosu aktorów i kolejnych dyrektorów teatru. Ratusz ma się odnieść do zarzutów w najbliższym czasie.

Podpisani pod listem otwartym pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek (OTL) poinformowali, że zdecydowali się na taką formę poinformowania o swojej sytuacji, ponieważ „poprzednie pisma wysyłane przez ostatnie kilka lat pozostały bez odpowiedzi, nawet tej pisemnej”.

W liście aktorzy i pracownicy przypomnieli, że na przełomie 2014 i 2015 roku obiecano im kapitalny remont teatru, jednak do tej pory go nie zrealizowano.

„Większość sprzętu technicznego oraz wyposażenia sceny pamięta lata 80./90. i uroczyste otwarcie ówcześnie nowej siedziby OTL na ul. Głowackiego w 1994 r. Do dziś w teatrze do komunikacji służy pulpit inspicjenta wyprodukowany przez ZUT – Zakład Urządzeń Teatralnych i będący reliktem minionej epoki. Dach, mimo trzech napraw, cieknie (woda kapie na aktorów grających na dużej scenie), a w piwnicy wybija kanalizacja” – wyliczyli pracownicy Teatru Lalek. Wytknęli Grzymowiczowi, że obiecano im przeniesienie do nowej siedziby, co także spełzło na niczym.

Autorzy listu podnieśli w nim także złą sytuację finansową placówki. „Jesteśmy jedynym teatrem lalek w naszym mieście i woj. warmińsko-mazurskim, a dotacja na naszą instytucję w kwocie 2 782 000 zł jest skandalicznie mała. Nie pozwala ona na godne życie pracowników oraz normalne funkcjonowanie teatru. Koszty stale przewyższają dotację, przez co powstaje niedofinansowanie w kwocie około 200 tys. zł. To dziura budżetowa, której nie da się w żaden sposób pokryć” – czytamy w liście zamieszczonym m.in. na portalu e-teatr.pl.

„Jesteśmy najgorzej traktowaną i najbardziej pomijaną instytucją kultury w Olsztynie. Cały czas słyszymy, że niestety są ważniejsze wydatki i nie ma pieniędzy w budżecie. Musi Pan zdawać sobie sprawę z tego, że w 2009 roku dotacja Olsztyńskiego Teatru Lalek wynosiła 3 064 800 zł. Pomimo wzrostu cen i inflacji oraz wzrostu najniższej krajowej, obecna dotacja jest niższa niż 10 lat temu” – napisano w liście i poinformowano Grzymowicza, że o złej sytuacji placówki będą informowani wszyscy odwiedzający to miejsce.

„Będziemy mówić, jak jesteśmy traktowani przez władze miasta. Będziemy o tym mówić naszym widzom, ze sceny, w kasie, w szatni, witając ich w portierni, sprawdzając bilety, wpuszczając na widownię i przyjmując w organizacji widowni” – zapowiedzieli pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek. W liście wymieniają wysokość wsparcia, jakie od samorządów dostają inne teatry lalek w kraju, kwoty te są znacznie wyższe niż w Olsztynie.

Spis kilkudziesięciu nazwisk osób podpisanych pod listem poprzedza nagłówek: „Dziady Olsztyńskiej Kultury. Pracownicy Olszyńskiego Teatru Lalek”.

Rzecznik prasowa olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz powiedziała, że w najbliższym czasie zostanie przygotowana odpowiedź na pismo pracowników OTL. „Odniesiemy się w nim do tych zarzutów” – dodała.

Oprócz teatru lalek w Olsztynie działa także scena dla dorosłych – teatr im. Jaracza. Jest to instytucja samorządu województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...