-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Drugi raz dożywocie dla Jacka W. za porwanie i zabójstwo sprzed ponad 20 lat

OlsztynDrugi raz dożywocie dla Jacka W. za porwanie i zabójstwo sprzed ponad...

Na karę dożywotniego więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie Jacka W. oskarżonego o udział w porwaniu i zabójstwo Tomasza S. w 1999 r. Oskarżony kilkanaście lat temu został już za to skazany na dożywocie, ale wyrok anulował Sąd Najwyższy, który nakazał sprawę ponownie rozpoznać.

reklama

Prokurator oskarżył Jacka W. o to, że w 1999 r., wspólnie z innymi osobami, wziął udział w porwaniu Tomasza S., którego następnie przetrzymywano w klatce i torturowano, żeby zmusić go do przyznania się do udziału w zamachu bombowym na Krzysztofa A., a następnie dokonał zabójstwa Tomasza S.

Jacek W. kilkanaście lat temu został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Suwałkach na karę dożywotniego więzienia za to zabójstwo. Rozkawałkowane zwłoki Tomasza S. miał ukryć w różnych miejscach, m.in. utopić w jeziorze Pluszne pod Olsztynem.

Drugi raz dożywocie dla Jacka W. za porwanie i zabójstwo sprzed ponad 20 lat proces Olsztyn, Wiadomości
reklama

W styczniu 2014 r. w innym miejscu odkryto szkielet mężczyzny, który został zidentyfikowany jako rzeczywisty Tomasz S. Dlatego Sąd Najwyższy wznowił postępowanie, uchylił Jackowi W. karę dożywocia i w marcu 2015 r. przekazał jego sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie.

Prawdziwe miejsce ukrycia szczątków Tomasza S. wskazał Wiesław S., co tłumaczył wyrzutami sumienia. Twierdził przy tym, że zabił Tomasza S. bez wiedzy i zgody Jacka W. Z uwagi na niepoczytalność Wiesława S. postępowanie karne wobec niego zostało umorzone.

Ruszył proces w sprawie o zbrodnię sprzed kilkunastu lat. Zbigniewowi P. jest oskarżony o zabójstwo kobiety
reklama

Sąd Okręgowy w Olsztynie w maju 2020 r. uznał Jacka W. za winnego udziału w porwaniu Tomasza S. i wymierzył mu za to karę 10 lat pozbawienia wolności, natomiast uniewinnił go od zarzutu zabójstwa Tomasza S. Jednak Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

W piątek olsztyński sąd okręgowy skazał Jacka W. na karę dożywotniego pozbawienia wolności, uznając go za winnego dokonania wspólnie z innymi osobami porwania i zabójstwa Tomasza S. przez uduszenie linką. Wyrok jest nieprawomocny.

Drugi raz dożywocie dla Jacka W. za porwanie i zabójstwo sprzed ponad 20 lat proces Olsztyn, Wiadomości

Według sądu ocena zebranego materiału dowodowego daje podstawy do uznania go winnym popełnienia tej zbrodni, przy modyfikacji jej opisu w stosunku do aktu oskarżenia. Sąd zaznaczył, że nie ma dowodów bezpośrednio potwierdzających sprawstwo oskarżonego i oparł się przede wszystkim na analizie zeznań różnych osób.

W ocenie sądu, zeznania Wiesława S. – jakoby dokonał samowolnie zabójstwa Tomasza S. bez wiedzy i udziału Jacka W. – są nieracjonalne i nie do pogodzenia z zasadami logiki i doświadczeniem życiowym.

Rolnicy przyznali się do znęcania się nad krowami

Dlatego – jak mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Monika Niedziałkowska-Stępnowska – „twierdzenia świadka ukierunkowane de facto na uwolnienie Jacka W. od odpowiedzialności za zbrodnię zabójstwa Tomasza S. – podczas, gdy już świadkowi za popełnienie tej zbrodni nic nie groziło – ostać się zdaniem sądu nie mogą”.

Karę dożywotniego pozbawienia wolności sąd uzasadnił m.in. wysokim stopniem szkodliwości społecznej zarzucanej oskarżonemu zbrodni oraz okrucieństwem i drastycznością cierpień zadawanych Tomaszowi S.

W ocenie sądu, oskarżony jest osobą niebezpieczną i zdemoralizowaną, o czym świadczyć ma nie tylko zarzucany mu czyn i bezwzględność działania, ale również wielokrotna karalność i niepoddawanie się resocjalizacji. „Jacek W. jest osobą, zdaniem sądu wymagającą trwałego odizolowania. Osobą, przed którą społeczeństwo należy chronić” – stwierdziła sędzia.

Olsztyński sąd zdecydował też o zastosowaniu wobec Jacka W. tymczasowego aresztowania na sześć miesięcy. Aktualnie jest on tymczasowo aresztowany do innej sprawy, nadzorowanej przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Drugi raz dożywocie dla Jacka W. za porwanie i zabójstwo sprzed ponad 20 lat proces Olsztyn, Wiadomości

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
luk
23 grudnia 2022 22:23

Bardzo smutne czasy, ci panowie do tego sie przyczynili. Pamiętam jak kawałki wyławiali z Plusznego. Złodziejstwo na kazdym roku. Przykry i smutny czas.

Paul Mark
23 grudnia 2022 18:57

To przecież totalna lipa .Gościa zabił kto inny ,do czego się przyznał. Olsztyn i ten sąd to kabaret od Jacka Małkowskiego po helpera.Tu za przejście na czerwonym świetle można wyłapać jak za zbrodnie ,No ale jest pozytyw, będzie rekordzistą Ginnesa w ilości dożywoci za czyn którego nie popełnił.

Popularne

Zabójstwa dokonali taboretem. Jest wyrok w sprawie złej młodzieży z Dobrego Miasta