19.1 C
Olsztyn
niedziela, 13 kwietnia, 2025
reklama

Po raz pierwszy dla naszego regionu trzeci mandat europosła. Podsumowanie wyborów

WiadomościPo raz pierwszy dla naszego regionu trzeci mandat europosła. Podsumowanie wyborów
Google News Obserwuj nas w Google

W okręgu wyborczym obejmującym północno-wschodnią Polskę będzie nie dwóch, a trzech europosłów – potwierdziła oficjalnie w poniedziałek po południu PKW. Oprócz Karola Karskiego i Tomasza Frankowskiego mandat zdobył również Krzysztof Jurgiel.

Okręg nr 3 w wyborach do Parlamentu Europejskiego to województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. PiS uzyskał tam 47,28 proc. głosów, drugi wynik ma KE, którą poparło 37,03 proc. wyborców. Wiosna Roberta Biedronia zdobyła w tym okręgu 5,73 proc. głosów, Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy – 4,9 proc., Kukiz’15 – 3,6 proc., zaś Lewica Razem – 1,45 proc.

Frekwencja wyborcza w tym okręgu wyniosła 38,59 proc.

W dotychczasowych wyborach do Parlamentu Europejskiego były tam do podziału dwa mandaty. We wcześniejszych jeden uzyskiwała zawsze Platforma Obywatelska. Drugi – w wyborach w 2014 i 2009 roku – zdobywał kandydat z listy PiS, a w 2004 r. przedstawiciel Ligi Polskich Rodzin.

Po niedzielnych wyborach przypadły one liderom list PiS i KE: Karolowi Karskiemu i Tomaszowi Frankowskiemu.

Karskiego, europosła kończącej się kadencji, poparło nieco ponad 184 tys. osób. W 2014 r. również miał on najlepszy wynik w okręgu nr 3; zdobył wtedy blisko 68 tys. głosów, ale przy dużo niższej frekwencji, która wyniosła wtedy 19,39 proc.

Mandat europosła zdobył też w niedzielnych wyborach Tomasz Frankowski – debiutujący w polityce b. reprezentant Polski w piłce nożnej, po zakończeniu sportowej kariery zajmujący się przed wszystkim działalnością biznesową. Bardzo znany w Białymstoku, lubiany przez kibiców Frankowski dostał pozycję lidera listy KE. W niedzielnych wyborach zagłosowało na niego 125,8 tys. wyborców.

Wysoka frekwencja wyborcza sprawiła, że okręgowi w północno-wschodniej Polsce przypadł też trzeci mandat. Zdobył go b. minister rolnictwa, poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który otrzymał 104,6 tys. głosów. Jurgiel startował z drugiego miejsca listy PiS, zwłaszcza w Podlaskiem prowadził bardzo aktywną kampanię, dostał poparcie m.in. podlaskiej Solidarności i wielu samorządowców.

Choć w skali całego okręgu lepszy był PiS, w stolicach obu regionów wygrała Koalicja Europejska. O ile w Olsztynie przewaga była znaczna (48,66 proc. na kandydatów KE, 30,74 proc. na PiS) to w Białymstoku różnica wyniosła zaledwie 0,01 proc. (7 głosów).

W 2014 r. mandat Parlamentu Europejskiego z tego okręgu, oprócz Karola Karskiego, miała Barbara Kudrycka, która była wówczas liderką listy PO. W obecnych wyborach nie wystartowała.

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Google News Obserwuj nas w Google
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane