reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

W olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich

OlsztynW olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich

W szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie oddano w środę do użytku Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego. Ma on 17 łóżek.

reklama

Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego działa przy szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie. Powstał w przebudowanym i zaadaptowanym na potrzeby lecznictwa skrzydle administracyjnym szpitala. Koszty przystosowania pomieszczeń do potrzeb leczniczych i wyposażenie oddziału wyniosły 5,4 mln zł.

Dyrektor szpitala pulmonologicznego Irena Petryna powiedziała, że nowy ośrodek spełnia wszystkie wymogi dla tego rodzaju placówek medycznych. „O utworzenie tego ośrodka wnioskowali sami lekarze z regionu, którzy przyznawali, że leczenie chorób rzadkich jest dla nich problematyczne” – powiedziała podczas otwierania placówki Petryna.

reklama

Olsztyński środek leczenia chorób rzadkich wyposażony jest w 17 łóżek. Sale są jedno-, dwu– i trzyosobowe. Cztery łóżka zarezerwowane są do leczenia bezdechu sennego.

„Mimo że bezdech nie jest chorobą rzadką, to jest powszechny, a kolejki pacjentów do diagnozy tak długie, że zdecydowaliśmy o wspomożeniu tej grupy pacjentów” – dodała Petryna.

Koordynator olszyńskiego ośrodka chorób rzadkich prof. Anna Doboszyńska powiedziała, że lekarze z jej zespołu już zajmowali się pacjentami z chorobami rzadkimi. Mieli jednak gorsze warunki do diagnozowania i leczenia pacjentów.

„Jeśli lekarz na co dzień nie ma do czynienia z chorobami rzadkimi, to często ma problem z prowadzeniem takiego pacjenta. Dlatego pacjenci z chorobami rzadkimi powinni trafiać do tego rodzaju specjalistycznych placówek, w których możliwe do wykonania są m.in. takie badania genetyczne, których nie da się wykonać nigdzie indziej” – powiedziała prof. Doboszyńska.

Prof. Doboszyńska dodała, że w placówce będą leczeni m.in. pacjenci z nadciśnieniem płucnym, włóknieniem płuc, cierpiący na rzadkie nowotwory i rzadkie choroby o podłożu genetycznym.

Ośrodek leczenia i diagnozowania chorób rzadkich w Olsztynie powstał przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej oraz samorządu województwa i środków własnych szpitala pulmonologicznego.

Przeczytaj także

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Rejestracja znaku towarowego w Polsce: jak chronić markę, nazwę i logo bez ryzyka utraty praw

Znak towarowy w Polsce: co chroni, jak wybrać klasy, Polska vs UE, najczęstsze błędy i jak zabezpieczyć markę przed kopiowaniem.

Wkładanie i wyjmowanie naczyń staje się prostsze z funkcją ComfortLift®

Czym jest technologia ComfortLift® w zmywarce i jak działa?

Jaką wybrać frytkownicę beztłuszczową do 500 zł?

Jakimi parametrami powinna cechować się twoja nowa frytkownica beztłuszczowa?

Art School w Olsztynie. Szkoła podstawowa, która rozwija talenty i buduje pewność siebie

Trwa właśnie nabór do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Art School.

Rów Babicze dołącza do koncertowego składu Kortowiady 2026!

Rów Babicze kreuje własny styl, a ich muzyka łączy mocne teksty i błyskotliwy dowcip.

Nabór do Niepublicznego Żłobka Art School. Dwie lokalizacje w Olsztynie

Trwa nabór do Niepublicznego Żłobka Art School. Kameralne grupy i indywidualne podejście.

Bez glutenu, ale z wyborem dań. Ten catering z Olsztyna wyróżnia się w całej Polsce

Dieta bezglutenowa nie musi oznaczać ograniczeń. W Olsztynie działa catering, który pozwala wybierać dania, a jednocześnie daje pełne bezpieczeństwo dla osób z celiakią.

Proste i eleganckie sukienki – ponadczasowy styl na każdą okazję

Proste i eleganckie sukienki wizytowe na każdą okazję.
reklama
reklama