-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich

WiadomościW olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich

W szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie oddano w środę do użytku Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego. Ma on 17 łóżek.

reklama

Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego działa przy szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie. Powstał w przebudowanym i zaadaptowanym na potrzeby lecznictwa skrzydle administracyjnym szpitala. Koszty przystosowania pomieszczeń do potrzeb leczniczych i wyposażenie oddziału wyniosły 5,4 mln zł.

Dyrektor szpitala pulmonologicznego Irena Petryna powiedziała, że nowy ośrodek spełnia wszystkie wymogi dla tego rodzaju placówek medycznych. „O utworzenie tego ośrodka wnioskowali sami lekarze z regionu, którzy przyznawali, że leczenie chorób rzadkich jest dla nich problematyczne” – powiedziała podczas otwierania placówki Petryna.

reklama

Olsztyński środek leczenia chorób rzadkich wyposażony jest w 17 łóżek. Sale są jedno-, dwu– i trzyosobowe. Cztery łóżka zarezerwowane są do leczenia bezdechu sennego.

„Mimo że bezdech nie jest chorobą rzadką, to jest powszechny, a kolejki pacjentów do diagnozy tak długie, że zdecydowaliśmy o wspomożeniu tej grupy pacjentów” – dodała Petryna.

reklama

Koordynator olszyńskiego ośrodka chorób rzadkich prof. Anna Doboszyńska powiedziała, że lekarze z jej zespołu już zajmowali się pacjentami z chorobami rzadkimi. Mieli jednak gorsze warunki do diagnozowania i leczenia pacjentów.

„Jeśli lekarz na co dzień nie ma do czynienia z chorobami rzadkimi, to często ma problem z prowadzeniem takiego pacjenta. Dlatego pacjenci z chorobami rzadkimi powinni trafiać do tego rodzaju specjalistycznych placówek, w których możliwe do wykonania są m.in. takie badania genetyczne, których nie da się wykonać nigdzie indziej” – powiedziała prof. Doboszyńska.

Prof. Doboszyńska dodała, że w placówce będą leczeni m.in. pacjenci z nadciśnieniem płucnym, włóknieniem płuc, cierpiący na rzadkie nowotwory i rzadkie choroby o podłożu genetycznym.

Ośrodek leczenia i diagnozowania chorób rzadkich w Olsztynie powstał przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej oraz samorządu województwa i środków własnych szpitala pulmonologicznego.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne