12.5 C
Olsztyn
niedziela, 26 Maj, 2019
reklama

W olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich

Strona główna Wiadomości W olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym otwarto ośrodek diagnozowania chorób rzadkich
reklama

W szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie oddano w środę do użytku Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego. Ma on 17 łóżek.

Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego działa przy szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie. Powstał w przebudowanym i zaadaptowanym na potrzeby lecznictwa skrzydle administracyjnym szpitala. Koszty przystosowania pomieszczeń do potrzeb leczniczych i wyposażenie oddziału wyniosły 5,4 mln zł.

reklama

Dyrektor szpitala pulmonologicznego Irena Petryna powiedziała, że nowy ośrodek spełnia wszystkie wymogi dla tego rodzaju placówek medycznych. „O utworzenie tego ośrodka wnioskowali sami lekarze z regionu, którzy przyznawali, że leczenie chorób rzadkich jest dla nich problematyczne” – powiedziała podczas otwierania placówki Petryna.

Olsztyński środek leczenia chorób rzadkich wyposażony jest w 17 łóżek. Sale są jedno-, dwu– i trzyosobowe. Cztery łóżka zarezerwowane są do leczenia bezdechu sennego.

„Mimo że bezdech nie jest chorobą rzadką, to jest powszechny, a kolejki pacjentów do diagnozy tak długie, że zdecydowaliśmy o wspomożeniu tej grupy pacjentów” – dodała Petryna.

Koordynator olszyńskiego ośrodka chorób rzadkich prof. Anna Doboszyńska powiedziała, że lekarze z jej zespołu już zajmowali się pacjentami z chorobami rzadkimi. Mieli jednak gorsze warunki do diagnozowania i leczenia pacjentów.

„Jeśli lekarz na co dzień nie ma do czynienia z chorobami rzadkimi, to często ma problem z prowadzeniem takiego pacjenta. Dlatego pacjenci z chorobami rzadkimi powinni trafiać do tego rodzaju specjalistycznych placówek, w których możliwe do wykonania są m.in. takie badania genetyczne, których nie da się wykonać nigdzie indziej” – powiedziała prof. Doboszyńska.

Prof. Doboszyńska dodała, że w placówce będą leczeni m.in. pacjenci z nadciśnieniem płucnym, włóknieniem płuc, cierpiący na rzadkie nowotwory i rzadkie choroby o podłożu genetycznym.

Ośrodek leczenia i diagnozowania chorób rzadkich w Olsztynie powstał przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej oraz samorządu województwa i środków własnych szpitala pulmonologicznego.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma