Sądy w okręgu olsztyńskim mają kłopoty z uzyskaniem opinii biegłych lekarzy psychiatrów ponieważ ci, zasłaniając się nawałem pracy, odmawiają sporządzania opinii. Sąd apeluje do psychiatrów i stowarzyszeń lekarskich o zrozumienie sytuacji i współpracę.
Kłopoty z uzyskaniem opinii biegłych psychiatrów kierownictwu Sądu Okręgowego w Olsztynie zasygnalizowały sądy w Biskupcu, Piszu, Mrągowie, Giżycku, czy Lidzbarku Warmińskim. Tylko w Olsztynie III wydział rodzinny i nieletnich czeka w pierwszym kwartale tego roku na opinie w 12 sprawach dotyczących skierowania na leczenie do szpitala psychiatrycznego i w 18 sprawach o skierowanie do domu pomocy społecznej.
“Te ostatnie sprawy dotyczą często osób w podeszłym wieku, mocno schorowanych, które nie radzą już sobie z podstawowymi czynnościami dnia codziennego, nie są często zdolne do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Ci ludzie często nie mają też przy sobie rodziny, czy znajomych, którzy służyliby im pomocą” – powiedział PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Sprawy o leczenie psychiatryczne kierują do sądu zwykle bliscy osób chorych, które dobrowolnie odmawiają leczenia (małżonkowie, dzieci, rodzeństwo, czy opiekunowie). “Tego rodzaju wnioski dotyczą osoby, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego, bądź która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia” – wyjaśnił rzecznik sądu.
Sędzia Dąbrowski-Żegalski podkreślił, że są to sprawy niezwykle trudne i delikatne, niosące ze sobą bardzo poważne konsekwencje. “Dlatego badania psychiatryczne w wymienionych kategoriach spraw są obligatoryjne. Brak możliwości uzyskania opinii w zakreślonym terminie nie tylko nie pozwala na sprawne przeprowadzenie postępowania sądowego ale naraża osoby, w stosunku do których taka opinia musi być sporządzona, na pogorszenie stanu ich zdrowia, a nawet stwarza niebezpieczeństwo zagrożenia ich życia zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych wymagających stałej, całodobowej opieki” – podkreślił sędzia Dąbrowski-Żegalski.
“Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie publicznym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym, mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia, jeśli w odpowiednim czasie nie zostaną poddane leczeniu” – dodał rzecznik olsztyńskiego sądu.
Sądy z okręgu olsztyńskiego alarmują, że problem z uzyskaniem opinii psychiatrycznych “nasilił się w ostatnich miesiącach”. Sąd Okręgowy z tego powodu interweniował w Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie ale kierownictwo tej placówki odpowiedziało, że lekarze są obłożeni pracą na oddziałach szpitala psychiatrycznego.
“Wystąpiliśmy z apelami i prośbami do organizacji lekarskich, by psychiatrzy podejmowali się sporządzania opinii dla sądów, apelujemy do lekarzy by zgłaszali nam chęć współpracy. Mamy przecież wspólny cel – dobro chorych ludzi i ich bliskich” – podkreślił sędzia Dąbrowski-Żegalski.