fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 19 Czerwiec, 2019
18.2 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Sądy w okręgu olsztyńskim mają problem z opiniami biegłych psychiatrów

Strona główna Wiadomości Sądy w okręgu olsztyńskim mają problem z opiniami biegłych psychiatrów
reklama

Sądy w okręgu olsztyńskim mają kłopoty z uzyskaniem opinii biegłych lekarzy psychiatrów ponieważ ci, zasłaniając się nawałem pracy, odmawiają sporządzania opinii. Sąd apeluje do psychiatrów i stowarzyszeń lekarskich o zrozumienie sytuacji i współpracę.

Kłopoty z uzyskaniem opinii biegłych psychiatrów kierownictwu Sądu Okręgowego w Olsztynie zasygnalizowały sądy w Biskupcu, Piszu, Mrągowie, Giżycku, czy Lidzbarku Warmińskim. Tylko w Olsztynie III wydział rodzinny i nieletnich czeka w pierwszym kwartale tego roku na opinie w 12 sprawach dotyczących skierowania na leczenie do szpitala psychiatrycznego i w 18 sprawach o skierowanie do domu pomocy społecznej.

reklama

„Te ostatnie sprawy dotyczą często osób w podeszłym wieku, mocno schorowanych, które nie radzą już sobie z podstawowymi czynnościami dnia codziennego, nie są często zdolne do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Ci ludzie często nie mają też przy sobie rodziny, czy znajomych, którzy służyliby im pomocą” – powiedział PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Sprawy o leczenie psychiatryczne kierują do sądu zwykle bliscy osób chorych, które dobrowolnie odmawiają leczenia (małżonkowie, dzieci, rodzeństwo, czy opiekunowie). „Tego rodzaju wnioski dotyczą osoby, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie stanu jej zdrowia psychicznego, bądź która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a uzasadnione jest przewidywanie, że leczenie w szpitalu psychiatrycznym przyniesie poprawę jej stanu zdrowia” – wyjaśnił rzecznik sądu.

Sędzia Dąbrowski-Żegalski podkreślił, że są to sprawy niezwykle trudne i delikatne, niosące ze sobą bardzo poważne konsekwencje. „Dlatego badania psychiatryczne w wymienionych kategoriach spraw są obligatoryjne. Brak możliwości uzyskania opinii w zakreślonym terminie nie tylko nie pozwala na sprawne przeprowadzenie postępowania sądowego ale naraża osoby, w stosunku do których taka opinia musi być sporządzona, na pogorszenie stanu ich zdrowia, a nawet stwarza niebezpieczeństwo zagrożenia ich życia zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych wymagających stałej, całodobowej opieki” – podkreślił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

„Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie publicznym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym, mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia, jeśli w odpowiednim czasie nie zostaną poddane leczeniu” – dodał rzecznik olsztyńskiego sądu.

Sądy z okręgu olsztyńskiego alarmują, że problem z uzyskaniem opinii psychiatrycznych „nasilił się w ostatnich miesiącach”. Sąd Okręgowy z tego powodu interweniował w Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie ale kierownictwo tej placówki odpowiedziało, że lekarze są obłożeni pracą na oddziałach szpitala psychiatrycznego.

„Wystąpiliśmy z apelami i prośbami do organizacji lekarskich, by psychiatrzy podejmowali się sporządzania opinii dla sądów, apelujemy do lekarzy by zgłaszali nam chęć współpracy. Mamy przecież wspólny cel – dobro chorych ludzi i ich bliskich” – podkreślił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

19CZE(CZE 19)20:30Capitalne Latino - BLUECapitano, Kapitańska 21

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X