Olsztyn to miasto pełne zieleni i przestrzeni do zabawy na świeżym powietrzu. Wśród wielu placów zabaw można znaleźć prawdziwe perełki, które zapewniają świetną zabawę, bezpieczeństwo oraz liczne atrakcje dla dzieci w różnym wieku. Gdzie warto się wybrać z dziećmi? Oto pięć najlepszych placów zabaw dla dzieci w Olsztynie, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Spis treści
Ogród Jordanowski przy ul. Barcza
Otwarty w 2010 roku Ogród Jordanowski, zlokalizowany przy ul. Barcza, to jeden z największych placów zabaw w Olsztynie. Na powierzchni około 8000 m² znajduje się sześć stref, skierowanych do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych przygotowano krytą piaskownicę, sprężynowce, huśtawki i zestaw zabawowy. Starsze dzieci mogą korzystać z linarium, huśtawek i urządzeń sprawnościowych. Dla młodzieży dostępne są skałka wspinaczkowa, karuzela i zestawy sprawnościowe. Dodatkowo, na terenie parku znajduje się mini-skatepark oraz boisko trawiaste. Wszystkie urządzenia stoją na amortyzującej nawierzchni, a teren jest ogrodzony i dostępny bezpłatnie.
Tramwajowy plac zabaw
Jedyny w swoim rodzaju tramwajowy plac zabaw na osiedlu Kormoran w Olsztynie (ul. Żołnierska) to miejsce, które łączy zabawę z edukacją. Dzieci mogą tutaj rozpocząć swoją „podróż” od kupienia biletu w specjalnej kasie biletowej, a następnie bawić się w nowoczesnym tramwaju. Plac wyposażono w elementy uczące zasad ruchu drogowego – znaki, przejścia dla pieszych i nawierzchnię imitującą ulicę.
Dodatkowe atrakcje obejmują huśtawki, małą karuzelę oraz piaskownicę, a całość jest ogrodzona i otoczona zielenią. Rodzice mogą odpocząć na ławkach, obserwując bawiące się dzieci. To miejsce, które nie tylko bawi, ale także uczy najmłodszych podstaw bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Plac zabaw w Parku Centralnym
Plac zabaw w Parku Centralnym w Olsztynie to wyjątkowe miejsce, którego główną atrakcją jest ogromny statek piracki z krętymi zjeżdżalniami. Dzieci mogą wspinać się po linach, zjeżdżać po zjeżdżalniach i bawić się w kapitanów na pełnym morzu. Otoczony zielenią, plac jest w pełni ogrodzony, co zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym użytkownikom.
Oprócz statku pirackiego na terenie placu znajdują się także huśtawki, linaria, piaskownice i inne urządzenia zabawowe, które pozwalają dzieciom na aktywną i bezpieczną zabawę. Na dorosłych czekają ławki, z których mogą obserwować bawiące się dzieci, ciesząc się spokojem i zielenią Parku Centralnego.
Plac zabaw przy ul. Jerzego Burskiego
Centralnym punktem jest zestaw zabawowy z wieżyczką i zjeżdżalnią, uzupełniony o panel edukacyjny do gry w kółko i krzyżyk oraz kratownicę linową do wspinaczki. Dla najmłodszych przygotowano huśtawkę oraz bujak na sprężynie w kształcie konika. Cały plac jest położony na miękkim, trawiastym podłożu, co zwiększa bezpieczeństwo bawiących się dzieci.
Plac zabaw w formie średniowiecznego zamku
Plac zabaw w formie średniowiecznego zamku to wyjątkowe miejsce, które przenosi dzieci w świat rycerzy i księżniczek. Mieści się na Osiedlu Grunwaldzkim. Na terenie obiektu znajdują się dwa zestawy zabawowe – jeden dla młodszych, a drugi dla starszych dzieci. Wśród atrakcji można znaleźć zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, pomosty, wieżyczki widokowe oraz zjazd rurowy.
Cały plac zabaw został wyposażony w bezpieczną, amortyzującą nawierzchnię, co minimalizuje ryzyko urazów podczas zabawy. Tuż obok znajdują się ławki dla rodziców, a także urządzenia siłowni plenerowej, które umożliwiają aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Inne place zabaw w Olsztynie
Ponadto Olsztyn może poszczycić się licznymi placami zabaw rozmieszczonymi na różnych osiedlach. Mieszkańcy mogą korzystać z takich obiektów m.in. przy ul. Kołobrzeskiej 20, ul. Dworcowej 4, ul. Konopnickiej, ul. Kromera, ul. Warmińskiej 18, ul. Bloka, ul. Świtycz-Widackiej 16, ul. Hozjusza, ul. Staszica, ul. Kościuszki 15-17, ul. Iwaszkiewicza, ul. Morskiej, ul. Leśnej, ul. Kresowej, ul. Kąkolowej, ul. Dożynkowej, ul. Bałtyckiej 45, ul. Żeromskiego 4, ul. Zamenhofa, ul. Wyspiańskiego, ul. Wiśniowej, ul. Radiowej 29, ul. Prusa, ul. Katowickiej 2 oraz ul. Jagiellońskiej 5. Te inwestycje, często realizowane w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, mają na celu promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród mieszkańców.