W malowniczej wsi Biesal w gminie Gietrzwałd pojawił się nowy celebryta o imieniu Wojciech. Szybko zyskał miano lokalnej gwiazdy. Jego przyjazne zachowanie i bliskość z ludźmi sprawiły, że stał się ulubieńcem społeczności.
Bocian z Biesala
Gmina Gietrzwałd podzieliła się na swoich mediach społecznościowych nagraniem przedstawiającym bociana, który zadomowił się w Biesalu. Wojciech, bo tak został nazwany przez mieszkańców, podobno regularnie odwiedza lokalny sklep spożywczy, gdzie chętnie pozuje do zdjęć i filmów. Według relacji, ptak rano domaga się karmienia i ustawia się do zdjęć z każdej strony, co wzbudza sympatię i uśmiech na twarzach mieszkańców.
Obecność Wojciecha w Biesalu stała się lokalną atrakcją. Mieszkańcy chętnie dzielą się zdjęciami i filmami z bocianem, a jego obecność przyciąga uwagę zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wojciech stał się symbolem bliskości człowieka z naturą i przykładem, jak dzikie zwierzęta mogą współistnieć z ludźmi.
Bociany na Warmii i Mazurach
Warmia i Mazury to jeden z najważniejszych regionów lęgowych bociana białego w Polsce. Choć populacja tych ptaków w ostatnich latach maleje, nadal można tu spotkać tysiące bocianów. Szczególnie znane są miejscowości takie jak Żywkowo, nazywane „bocianią stolicą Polski”, oraz Lwowiec, gdzie bociany licznie zakładają gniazda.
Według danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, na terenie ostoi Natura 2000 Ostoja Warmińska populacja bociana jest szacowana na 800–900 osobników Jednakże, w ostatnich latach obserwuje się spadek liczebności tych ptaków w regionie. Przykładowo, w gminie Tolkmicko populacja bocianów zmniejszyła się o 25%, a na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej o 40%.
Spadek liczebności bocianów na Warmii i Mazurach jest związany z kilkoma czynnikami. Zmiany w rolnictwie, takie jak osuszanie terenów podmokłych i zarastanie łąk, prowadzą do zanikania bocianich żerowisk. Dodatkowo, remonty budynków gospodarczych i zmiana pokryć dachowych ograniczają miejsca lęgowe dla tych ptaków.
źródło: Gmina Gietrzwałd
