fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Stadion UWM będzie bazą szkoleniową dla zgrupowań lekkoatletycznych z całej Polski

WiadomościStadion UWM będzie bazą szkoleniową dla zgrupowań lekkoatletycznych z całej Polski

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po zimowej przerwie na kortowskim stadionie wkrótce znowu pojawią się ludzie, ale to jeszcze nie sportowcy i nie kibice. Ruch na stadionie zrobią budowlańcy. Z wiosną zacznie się 2. etap jego modernizacji. Na czym ma ona polegać?

reklama

Stadion zostanie dostosowany do wymogów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dotyczących obiektów kategorii III. Na takich obiektach można organizować zawody o randze mistrzostw Polski.

Otrzyma zatem 8-torową bieżnię o długości 400 m pokrytą syntetyczną nawierzchnią sportową najwyższej klasy wraz z zestawem urządzeń lekkoatletycznych. Na płycie głównej zostaną urządzone skocznie do skoków w dal i 2 dwustronne do trójskoku, 2 dwukierunkowe do skoku o tyczce, skocznia wzwyż i rów z wodą. Powstaną rzutnie do pchnięcia kulą, 2 rzutnie do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem. Urządzona zostanie strefa do rozgrzewki, niezbędna, aby stadion mógł gościć zawody o randze ogólnopolskiej zgodne z wymogami PZLA. Przebudowane i unowocześnione zostaną trybuny. Zamontowane zostaną na nich także nowe siedziska. Trybuna od strony budynków klubowych otrzyma częściowe zadaszenie. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Profesor Grzybowski z UWM w elitarnym klubie lekarzy okulistów
reklama

Cały koszt remontu stadionu wynosi ok. 12 mln zł. 3,5 mln zł dotacji przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki, 1,5 mln zł – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, po 500 tys. zł – Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta w Olsztynie. Resztę dołożył UWM z własnych funduszy.

Mamy jednak możliwość otrzymania większych dotacji z MSiT oraz MNiSW z powodu wzrostu kosztów materiałów budowlanych i cen usług – informuje dr Aleksander Socha, kanclerz UWM.

reklama

Modernizacja stadionu powinna zakończyć się we wrześniu bieżącego roku. Po wakacjach stadion wróci do pracy.

Cały kompleks będzie nie tylko miejscem treningu dla studentów i miejscowych lekkoatletów, ale również bazą szkoleniową dla zgrupowań lekkoatletycznych z całej Polski. Będzie miejscem, w którym realizowane będą zadania związane z edukacją prozdrowotną, wychowaniem fizycznym i sportem poprzez upowszechnianie różnorodnych form aktywności fizycznej wśród młodzieży uniwersyteckiej i pracowników – zapewnia kanclerz UWM.

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023. Na liście również UWM

W pierwszym etapie modernizacji, w 2018 r., unowocześniono budynek nr 1 przy stadionie. Powstały w nim nowe pomieszczenia dla sędziów, trenerów, kontroli antydopingowej, sekretariat zawodów. Odnowiono także budynek nr 2, a w nim –szatnie, toalety i łazienki oraz dobudowano pomieszczenie magazynowe na sprzęt sportowy i boks spikera. W grudniu 2018 r. rozpoczęły się roboty ziemne, rozbiórkowe i związane z podbudową oraz dostawy sprzętu sportowego potrzebnego do realizacji II etapu.

Kortowski stadion lekkoatletyczny i pawilon AZS powstały w 1970 r. na terenach bagnistych. Stadion w 1998 r. przeszedł poważną modernizację. Otrzymał wtedy m.in. tartanową nawierzchnię, jako pierwszy w województwie. Od tamtej pory jednak pod względem technicznym nic się na nim nie działo, a że jest dość mocno eksploatowany to naturalny proces starzenia się wzmogło jeszcze zużycie.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama