Wiosna budzi przyrodę do życia. Wraz z jej nadejściem na leśnych ścieżkach znów można spotkać żmije. To nie powód do paniki, ale na pewno do większej ostrożności.
Czas hibernacji dobiegł końca
Na terenie Leśnictwa Borówno, które należy do Nadleśnictwa Lidzbark, zakończył się zimowy okres hibernacji żmij zygzakowatych. Te chronione gady wychodzą ze swoich kryjówek, by wygrzewać się w promieniach słońca. To właśnie teraz są najbardziej widoczne – można je spotkać na leśnych drogach, ścieżkach oraz w miejscach dobrze nasłonecznionych.
Żmija zygzakowata, choć ma złą sławę związaną z przypadkami ukąszeń, nie jest z natury agresywna. Atakuje tylko w sytuacjach zagrożenia, gdy zostanie zaskoczona lub sprowokowana. Leśnicy przypominają, że drażnienie żmiji może być niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale i dla samego zwierzęcia, które jest objęte ochroną gatunkową.
Jak się zachować, by uniknąć ukąszenia
Wybierając się do lasu, zwłaszcza w słoneczne dni, warto zadbać o odpowiedni strój. Solidne buty za kostkę mogą skutecznie ochronić przed ewentualnym ukąszeniem. Podczas spaceru należy uważnie patrzeć pod nogi, szczególnie w miejscach nasłonecznionych, gdzie żmije najchętniej się wygrzewają.
Leśnicy apelują również o zachowanie spokoju i ostrożności – w przypadku spotkania ze żmiją nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ani próbować jej przeganiać. Najlepiej spokojnie się wycofać i pozwolić zwierzęciu oddalić się w swoim tempie.
źródło: Nadleśnictwo Lidzbark
Nie chce mi się już nawet pisać ile zła i nienawiści sieje ta strona internetowa.