fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 27 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

W Olsztynie zostanie zamontowanych 200 budek dla nietoperzy

Wiadomości W Olsztynie zostanie zamontowanych 200 budek dla nietoperzy

Do połowy września na wybranych drzewach w Olsztynie zostanie zawieszonych 200 budek dla nietoperzy – zapowiedziała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Budki mają zapewnić schronienie koloniom rozrodczym tych ssaków.

Zawieszone na drzewach drewniane skrzynki ze szczeliną wlotową pod spodem mają umożliwić nietoperzom bezpieczny poród i wychowanie potomstwa. Wiosną samice tych ssaków potrzebują bowiem kryjówek, w których gromadzą się, tworząc tzw. kolonie rozrodcze.

Jak powiedziała rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, to pierwszy realizowany przez tę instytucję projekt ukierunkowany na populację rozrodczą nietoperzy. „Ta populacja ostatnio ucierpiała wskutek wycinki drzew i powszechnej termomodernizacji budynków. Dlatego chcemy stworzyć alternatywne miejsca rozrodu dla tych zwierząt” – wyjaśniła.

RDOŚ wybrała w ostatnich dniach dostawcę, który wykona i zamontuje budki. Zawisną one do połowy września, głównie na miejskich terenach zielonych; w parkach i nad rzeką Łyną. Odpowiednie miejsca zostaną wybrane w uzgodnieniu z olsztyńskim magistratem.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą, żeby w miarę możliwości budki były zawieszone w skupiskach po 5-20 sztuk w niewielkich odstępach od siebie. Muszą być zamontowane na wybranych drzewach, na wysokości 3-5 m, w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru i deszczu.

Działania służące ochronie siedlisk nietoperzy mają kosztować ok. 15 tys. zł i zostaną sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Podczas ostatniego zimowego liczenia nietoperzy w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie stwierdzono 4,5 tys. osobników tego gatunku. To największe – znane badaczom – zimowisko nietoperzy na Warmii i Mazurach. Zostało ono objęte tzw. ochroną strefową.

W regionie duże zimowiska nietoperzy znajdują się również w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. – dawnej kwaterze Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec”, k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek. Jeden nietoperz w ciągu nocy jest w stanie upolować nawet do 2 tys. komarów.

Przeczytaj także:

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: