500 lat historii i dokument, który stał się symbolem wielkiego zwrotu politycznego w dziejach Polski i Europy. W sali wystawowej Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie można obejrzeć oryginalny akt hołdu pruskiego – tylko przez kilkanaście dni.
Historyczny przełom
Rok 2025 to równa, okrągła rocznica wydarzenia, które zamknęło epokę dominacji Zakonu Krzyżackiego i zapoczątkowało nowe układy polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Dokładnie 500 lat temu, 8 kwietnia 1525 roku, Albrecht Hohenzollern – ostatni wielki mistrz zakonu – złożył królowi Zygmuntowi Staremu hołd lenny i przyjął tytuł księcia pruskiego. Jednocześnie przeszedł na luteranizm, co miało ogromne znaczenie dla dalszych losów regionu.
Z tej okazji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przygotowało specjalną wystawę. W sali gotyckiej Zamku Kapituły Warmińskiej, od 4 do 16 kwietnia, można obejrzeć autentyczny pergamin traktatu krakowskiego – dokument wypożyczony z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć z bliska historyczne świadectwo wydarzenia, które przeszło do podręczników.
Zwiedzanie z przewodnikiem
Wystawa odbywa się w murach zamku, który przez wieki był świadkiem przełomowych momentów historii Warmii i Prus. To właśnie w jego gotyckich wnętrzach przebywał niegdyś Mikołaj Kopernik. Odwiedzający mają szansę przenieść się do czasów wielkiej polityki, religijnych przemian i intryg, które ukształtowały dzieje regionu.
Dla osób zainteresowanych głębszym kontekstem przygotowano specjalne oprowadzania kuratorskie. Przewodnicy opowiedzą nie tylko o samym traktacie, ale też o politycznych kulisach wydarzenia, losach Albrechta Hohenzollerna i znaczeniu hołdu pruskiego w historii Polski i Europy.
Terminy oprowadzań:
– soboty 5 i 12 kwietnia: godz. 10:00 i 12:00
– wtorki 8 i 15 kwietnia: godz. 16:00
Wystawa potrwa do 16 kwietnia. Bilety dostępne są na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur (ul. Zamkowa 2) oraz w kasach. Organizatorzy zachęcają, by nie przegapić tej wyjątkowej okazji – oryginalny dokument z 1525 roku rzadko opuszcza mury archiwum w Warszawie. To nie tylko propozycja dla pasjonatów historii – to okazja, by na chwilę przenieść się do czasów, w których ważyły się losy państw i narodów.
źródło: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie