Zimowy spokój mazurskich jezior właśnie dobiega końca. Na wodach pojawiają się pierwsze boje, znaki brzegowe i załogi techniczne – to znak, że zbliża się początek sezonu żeglugowego.
Oznakowanie szlaków żeglugowych
Od 31 marca rozpoczęły się prace związane z oznakowaniem szlaków żeglugowych w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Znakowanie realizują pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, a całe zadanie potrwa około trzech tygodni.
Łącznie rozstawiony zostanie szlak o długości około 150 km, przy użyciu boi i znaków brzegowych. Zanim jednak elementy trafią na swoje miejsca, szlak jest szczegółowo sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa – oznaczane są przeszkody podwodne, a także wyznaczana głębokość toru wodnego.
Główny szlak żeglugowy prowadzi z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy. Oprócz niego wyznaczane są również szlaki boczne:
– na jeziorze Śniardwy do Okartowa
– na jeziorze Bełdany do śluz Guzianka I i II oraz jeziora Nidzkiego
– w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie)
– z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno przez kanał Niegociński, jezioro Tajty i kanał Piękna Góra
– z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty
Remont mostu w Giżycku
Choć sezon oficjalnie jeszcze nie został otwarty, ubiegłoroczne statystyki pokazują ogromne zainteresowanie mazurskimi wodami – wykonano ponad 9 tysięcy śluzowań, a przez śluzy przeszło ponad 25,5 tysiąca jednostek.
Tegoroczną inaugurację sezonu mogą jednak zakłócić utrudnienia związane z remontem mostu obrotowego w Giżycku. Obiekt został wyłączony z ruchu żeglugowego na odcinku Kanału Łuczańskiego między kilometrem 61+800 a 63+930 szlaku głównego Pisz – Węgorzewo.
Dopuszczony jest jedynie ruch upoważnionych statków pasażerskich. Jednostki rekreacyjne i prywatne bez upoważnienia powinny kierować się na szlak boczny prowadzący przez Kanał Niegociński i Kanał Piękna Góra, łączący jeziora Niegocin i Kisajno. Remont mostu ma potrwać do końca czerwca.
Dalsze działania
W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace znakowania nawigacyjnego na Kanale Augustowskim. To popularna trasa turystyczna, którą w ubiegłym sezonie pokonało ponad 26 tysięcy jednostek.
Z kolei na drodze wodnej rzeki Narew – od ujścia rzeki Orzyc do ujścia Biebrzy – prace zostały już zakończone. Od 1 kwietnia szlak ten został oficjalnie otwarty dla żeglugi.
Wody Polskie przypominają, że sezon żeglugowy uznaje się za rozpoczęty po wydaniu oficjalnego komunikatu nawigacyjnego. Do planowania rejsów warto korzystać z aplikacji WIR – Wirtualnego Informatora Rzecznego, która pozwala sprawdzić aktualne warunki, zaplanować trasę i opłacić śluzowania online.
źródło: Wody Polskie w Białymstoku