Na Wydział Matematyki i Informatyki UWM trafił robot półhumanoidalny marki Ubitech, model Cruz. Porusza się na kołach i ma ozdobne ręce bez kciuków, które nie służą do chwytania. Wyposażono go w kamerę nagrywającą w jakości RGB+, a także w czujniki odległości, klifu i lidar. Sprzęt został wypożyczony studentom przez Fundację na rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej FRRED. Ich zadaniem jest stworzenie oprogramowania, które pozwoli mu pełnić funkcje recepcyjne i asystenckie.
Robot otrzyma płytkę Nvidia Jetson, która będzie „mózgiem” – odpowiadać ma za przetwarzanie mowy, prowadzenie rozmów i np. łączenie się z menedżerem przez wideorozmowę. W drugiej, fabrycznie wbudowanej płytce, znajdą się funkcje sterujące ruchem. Całość działa lokalnie, bez potrzeby stałego połączenia z chmurą, co zwiększa niezawodność urządzenia.
Za oprogramowanie odpowiada Krzysztof Stopyra – zbiera dane z czujników i przesyła je do płytki głównej. Sztuczną inteligencję i logikę tworzy Jakub Malinowski, przewodniczący koła. Zajmuje się implementacją dużego modelu językowego oraz zestawu algorytmów pozwalających robotowi reagować w czasie rzeczywistym i unikać przeszkód. Maciej Krajewski odpowiada za mobilność robota oraz gestykulację, która musi być bezpieczna i naturalna.
Współpraca z Cambridge i medycyna w VR
Studenci z Koła Robotyki pracują również z Uniwersytetem w Cambridge. Tworzą tam oprogramowanie w wirtualnej rzeczywistości, które służy studentom medycyny do nauki zabiegu bronchoskopii. Projekt umożliwia wykonywanie czynności krok po kroku – od przywitania pacjenta po przeprowadzenie pełnego zabiegu. Marcel Wójtowicz odpowiada za optymalizację kodu i dostosowanie projektu do środowiska VR. Maciej Krajewski przygotowuje szczegółowe modele 3D ludzkich organów, które mają jak najdokładniej odwzorowywać rzeczywistość.
Wiedza, praktyka i inspiracje dla innych
Koło daje przestrzeń do rozwoju również młodszym studentom. Kamila Ignatowska, studentka pierwszego roku, planuje stworzyć własnego robota, który będzie chodził za daną osobą i reagował na emocje, np. pocieszał, gdy ktoś powie, że jest mu źle. Chce go wydrukować w technologii 3D i zaprogramować od podstaw, inspirując się pracami kolegów.
Koło Robotyki tworzy przestrzeń praktycznego działania. Jak mówi Jakub Malinowski, skupiają się na projektach, które mają realne zastosowanie, nie boją się wyzwań i chcą wyprzedzać codzienność. Opiekun naukowy koła, dr hab. Piotr Artiemjew, prof. UWM, podkreśla, że studenci dzięki temu zdobywają umiejętności wykraczające poza program studiów, a kolejne inicjatywy związane z dużymi modelami językowymi, rzeczywistością rozszerzoną i sterowaniem robotów kroczących są już w planach.
Wszystkie osiągnięcia studenci mogą zaprezentować na Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych UWM, które odbędzie się w dniach 24–25 kwietnia 2025 roku pod hasłem „nauka dla wszystkich”.
źródło: UWM
Trzeci świat. Wypożyczono nam robota. Jak tu dorównać najlepszym, czy też być pionierem jak uczelnie nie posiadają podstawowego wyposażenia.