Nowy okres wypłat świadczenia 800 plus coraz bliżej. Zainteresowanie programem nie słabnie, a rodzice z Warmii i Mazur już aktywnie korzystają z dostępnych narzędzi.
Tysiące wniosków z Warmii i Mazur
Od 1 lutego rodzice i opiekunowie prawni mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do tej pory w całej Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już około 3 miliony wniosków. Tylko z województwa warmińsko-mazurskiego wpłynęło ich ponad 108 tysięcy.
Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. Świadczenie w wysokości 800 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – niezależnie od dochodu osiąganego przez rodzinę. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie.
Tylko przez internet i aplikacje
Rodzice mogą korzystać z kilku kanałów składania wniosków: przez platformę PUE ZUS (eZUS), portal Emp@tia, bankowość elektroniczną oraz bezpłatną aplikację mobilną mZUS. Co ważne, dane z poprzedniego okresu świadczeniowego są automatycznie uzupełniane w nowym wniosku – jeśli był on złożony wcześniej i przyznano świadczenie.
– Jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, dane mogą zostać pobrane automatycznie, co pozwala zaoszczędzić czas – wyjaśnia Anna Grabowska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
Pisma, decyzje i informacje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS – nawet jeśli wniosek złożono przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Osobom, które nie mają profilu na PUE ZUS, zostanie on automatycznie założony na podstawie danych zawartych we wniosku.
Terminy, które warto znać
Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat, powinni złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 roku – wtedy wypłata świadczenia nastąpi do 30 czerwca. Jeżeli wniosek zostanie złożony w maju lub czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od czerwca. Jeśli jednak dokumenty zostaną złożone po 30 czerwca 2025 roku, świadczenie będzie przysługiwać dopiero od miesiąca, w którym złożono wniosek.
W 2024 roku z Warmii i Mazur wpłynęło ponad 173 tysiące wniosków o świadczenie wychowawcze. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 178 tysięcy. Dane wskazują, że program cieszy się stabilnym zainteresowaniem i pozostaje istotnym wsparciem dla rodzin z regionu.
źródło: ZUS
Zabrać wszystkim. Nieroby do pracy.