13 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Będzie nowy przetarg na prąd dla Olsztyna

OlsztynBędzie nowy przetarg na prąd dla Olsztyna
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńska grupa zakupowa zdecydowała o powtórzeniu przetargu na zakup energii elektrycznej – poinformował olsztyński ratusz. Wyjaśniono, że w nowym przetargu grupa wybierze dostawcę, który „doliczy stałą marżę do cen giełdowych”, a grupa ma kupować energię na zasadzie zakupów kontraktowych.

reklama

Olsztyńską grupę zakupową energii tworzy ponad 300 podmiotów, m.in. samorządy Olsztyna i Elbląga – dwóch największych miast regionu.

W pierwszym przetargu na zakup energii grupie zaproponowano zakup energii o 540 proc. droższy, niż w tym roku na zasilaniu budynków oraz 380 proc. więcej, niż w tym roku, na oświetlenie uliczne.

reklama

„Dla samorządu Olsztyna oraz miejskich spółek oznaczałoby to konieczność wygospodarowania ok. 111 mln złotych więcej – łącznie ponad 132 mln zł, zamiast niespełna 21 mln zł, które płacimy za prąd w tym roku. Ceny, jakie zostały zaoferowane, są dla nas, jak i dla naszych partnerów z grupy zakupowej, nie do zaakceptowania” – mówił wielokrotnie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Podkreślał, że przy takich cenach miasto nie będzie w stanie opłacić rachunków za prąd, przyznawał, że należy wówczas rozważyć wprowadzenie nauczania zdalnego.

Dlaczego są tak naiwne? Kolejna młoda kobieta z Olsztyna straciła 98 tys. zł

Przedstawiciele podmiotów wchodzących w skład grupy dwukrotnie spotkali się po otwarciu ofert przetargowych. W poniedziałek olsztyński ratusz poinformował, że zdecydowano o rozpisaniu kolejnego przetargu.

reklama

„Nie będziemy wybierać dostawcy, który zaproponuje nam stałą cenę na cały rok. Wybierzemy takiego, który doliczy stałą marżę do cen giełdowych, a to my będziemy decydować kiedy i na jaki okres kupować energię” – mówi cytowany w komunikacie ratusza Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna. Dodano, że obecnie sprzedawcy „doliczają spore marże, chcąc zabezpieczyć się przed kolejnymi zmianami stawek”. Dlatego, w ocenie olsztyńskiego ratusza, rozsądniejsze będą zakupy kontraktowe – miesięczne lub kwartalne.

„Nowe postępowanie powinno zostać ogłoszone pod koniec września. Natomiast rozstrzygnięcia można się spodziewać na przełomie listopada i grudnia” – poinformowano w komunikacie i przypomniano, że ratusz już ogranicza zużycie energii – wyłączono już wieczorne iluminacje zabytków, miejskie jednostki zostały zobowiązane do przygotowanie i przedstawienia planów związanych z oszczędzaniem energii. 

KAS zaostrza kurs wobec podatników. W pół roku urzędnicy wystawili mandaty na ponad 35 mln zł

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama