Dwóch mieszkańców Rybna wykazało się wzorową postawą obywatelską, zatrzymując kierowcę, którego styl jazdy na trasie Rumian – Truszczyny w powiecie działdowskim wskazywał na jazdę po alkoholu. Mężczyzna próbował uciec, jednak policja szybko ustaliła jego tożsamość. Teraz grożą mu poważne konsekwencje.
Zatrzymany na trasie Rumian – Truszczyny
Do obywatelskiego zatrzymania doszło w środę 26 marca 2025 roku, około godziny 13:00, na trasie między miejscowościami Rumian a Truszczyny w województwie warmińsko-mazurskim. Dwóch mężczyzn z Rybna, jadących wspólnie do pracy, zauważyło pojazd marki Volkswagen poruszający się w podejrzany sposób.
Postanowili działać – zatrzymali auto, wyczuli od kierowcy wyraźny zapach alkoholu i zabrali mu kluczyki, by uniemożliwić dalszą jazdę. Niestety, mężczyzna zdołał uciec z miejsca zdarzenia, zanim na miejsce dotarł policyjny patrol.
Policja szybko ustaliła właściciela pojazdu
Zgłoszenie trafiło do Komisariatu Policji w Lidzbarku. Po uzyskaniu informacji od zgłaszających funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce. Tam jednak nie zastali już ani pojazdu, ani kierowcy. Ustalono dane właściciela samochodu, po czym patrol udał się do jego miejsca zamieszkania.
W jednym z domów w gminie Rybno policjanci zastali 57-letniego mężczyznę. Choć zaprzeczał, że prowadził tego dnia pojazd, funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol. Mężczyzna odmówił poddania się badaniu trzeźwości na miejscu.
Ponad 1,5 promila – kierowca trafił do aresztu
Zatrzymany został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, gdzie przeprowadzono badanie alkomatem. Wynik był jednoznaczny – ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
57-latek został osadzony w policyjnej izbie zatrzymań do wytrzeźwienia. Wkrótce będzie składał wyjaśnienia, a sprawą zajmie się sąd.
Co grozi kierowcy?
Zgodnie z obowiązującym prawem, ucieczka z miejsca zdarzenia przez kierującego pod wpływem alkoholu traktowana jest tak samo, jak prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż 3 lata oraz obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.
W przypadku, gdy kierowca ma więcej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, sąd obligatoryjnie orzeka przepadek pojazdu, którym się poruszał, lub jego równowartości.
źródło: KWP Olsztyn