fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
czwartek, 20 Czerwiec, 2019
21 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Śmiertelnie potrącił 23-latkę na Nagórkach. Trafi do więzienia. Czy wyrok jest sprawiedliwy?

Strona główna Wiadomości Śmiertelnie potrącił 23-latkę na Nagórkach. Trafi do więzienia. Czy wyrok jest sprawiedliwy?
reklama

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 8 marca 2019 r. skazał Jakuba K. na karę 2 lat pozbawienia wolności za śmiertelne potrącenie kobiety na olsztyńskich Nagórkach. Sąd orzekł wobec niego także ośmioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz nawiązki w kwocie po 30 tys. zł dla rodziców pokrzywdzonej.

Sąd Rejonowy w Olsztynie zajmował się sprawą wypadku, do którego doszło w dniu 25 marca 2018 r. około godz. 19.48 na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Synów Pułku z Orłowicza w Olsztynie. O spowodowanie tego wypadku (tj. o czyn z art. 177 §2 kk) został oskarżony Jakub K., kierowca osobowego mercedesa. Według ustaleń prokuratora Jakub K. miał umyślnie naruszyć zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w taki sposób, że jadąc ul. Synów Pułku (lewym pasem jezdni w kierunku od ul. Sikorskiego do Orłowicza) nie dostosował prędkości do panujących warunków oraz ominął samochód marki Mazda, którego kierowca ustąpił pierwszeństwa pieszej Karolinie P., która weszła na przejście dla pieszych przechodząc przez ul. Synów Pułku od strony ul. Orłowicza. W rezultacie Jakub K. przednim prawym narożnikiem pojazdu uderzył pieszą. Młoda kobieta w wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

reklama

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 18 grudnia 2018 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Oskarżony Jakub K. w trakcie procesu przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i przeprosił rodziców pokrzywdzonej za to, co się stało.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 8 marca 2019 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał Jakuba K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazał go za to na karę 2 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 8 lat oraz zasądził od niego na rzecz rodziców zmarłej kobiety nawiązki w kwocie po 30 tys. zł.

Sąd podając ustne motywy wyroku w pierwszej kolejności zwrócił uwagę, że przejście dla pieszych, na którym doszło do potrącenia młodej kobiety jest prawidłowo oznakowane i dobrze widoczne zarówno dla kierujących, jak i pieszych. W ocenie Sądu przyczyn tego zdarzenia należy upatrywać przede wszystkim w niezachowaniu należytej ostrożności przez oskarżonego i nieobserwowaniu we właściwy sposób sytuacji na drodze. Prędkość, z jaką poruszał się oskarżony biegli oszacowali na nie mniejszą niż 66 km/h, podczas gdy obowiązywało tam ograniczenie prędkości do 50 km/h. Niemniej w sytuacji właściwego obserwowania drogi i zachowania innych uczestników nawet przy takiej prędkości oskarżony miał możliwość zatrzymania się przed torem ruchu pieszej i uniknięcia zdarzenia. Jednak nie uczynił tego, ponieważ nie obserwował sytuacji na przejściu dla pieszych, co potwierdzają również jego wyjaśnienia, w których jednoznacznie wskazywał, że pieszej nie widział.

Sąd wymierzając Jakubowi K. karę pozbawienia wolności wziął pod uwagę nie tylko tragiczne skutki tego zdarzenia, ale również wszystkie okoliczności obciążające (w przeszłości, ale również po zdarzeniu niejednokrotnie naruszał zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym) i wszystkie okoliczności łagodzące.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

reklama
reklama

3 KOMENTARZE

 1. Co za festiwal żenady…
  2 lata pozbawienia wolności i 8 lat zakazu prowadzenia pojazdów? Serio?
  Za zabicie młodej dziewczyny, przed którą było całe życie?
  Odbębni dwa lata w pier*dlu, wyjdzie i wsiądzie za kółko ponownie. Człowiek z taką przeszłością jest nieobliczalny. Jego liczne wykroczenia są na to idealnym przykładem.
  A te 30 tyś dla rodziców to chyba jakiś żart.
  Żadna kwota nie wynagrodzi im straty córki, ale ta to jakiś TOTALNY żart.
  Zadośćuczynienia za taki czyn powinna być conajmniej mierzona w setkach tysięcy.
  Jeszcze raz wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich, oraz siły w tej całej walce ze złem. Uściski.

 2. Nie ma sprawiedliwości!!! Karoliny nikt nam nie zwróci… Sprawca powinien dłużej posiedzieć w więzieniu albo najlepiej przymusowa praca w hospicjum. Dwa lata? Nikogo niczego nie nauczą. Najwyższy czas zacząć surowo i dotkliwie karać tych, co nie liczą się zasadami ruchu drogowego , a tym samym z ludzkim życiem!

  6
  2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

21CZE20:00Sierść w Galerii DOBRO / 21.06Galeria DOBRO, Stare Miasto 24/25

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X