26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Żywego karpia kupisz… w październiku

OlsztynŻywego karpia kupisz... w październiku

Popularna wigilijna ryba wyjątkowo wcześnie, bo dwa miesiące przed Bożym Narodzeniem, pojawiła się w ofercie jednego z olsztyńskich supermarketów.  

reklama

Sprzedaż ryb, które według tradycji pojawiają się na wigilijnych stołach w Polsce, ożywia się zazwyczaj dopiero w grudniu, tuż przed świętami. Jednak amatorzy karpia z Olsztyna mogą już teraz bez problemu nabyć tę rybę – o tym, że karp znalazł się w ofercie sprzedażowej sklepu Carrefour przy ul. Krasickiego, poinformowała nas jedna z Czytelniczek. Jednak nie tylko sam fakt możliwości jego zakupu zwrócił jej uwagę, a to, w jakich warunkach są przetrzymywane zwierzęta – wyraziła swoje zaniepokojenie co do wielkości ich akwarium i czystości wody, w której pływają.

Każdego roku, jednak zazwyczaj dopiero w okresie świąt bożonarodzeniowych, masowa wręcz sprzedaż żywych karpi rodzi wiele kontrowersji i pojawia się wiele głosów sprzeciwu. Aby zapewnić humanitarne obchodzenie się ze zwierzętami i uregulować przepisy, Główny Lekarz Weterynarii ustalił podstawowe zasady dotyczące przechowywania żywych karpi przeznaczonych do sprzedaży – m.in. powinny mieć one zapewnioną czystą, natlenowaną lub napowietrzaną wodę, którą należy wymieniać nie rzadziej niż co 48 h. Maksymalne dopuszczalne zagęszczenie ryb w natlenowanej wodzie to 1kg masy/l wody. W akwariach mogą przebywać ryby wyłącznie bez widocznych uszkodzeń.

reklama

Nasza czytelniczka przysłała zdjęcia na których jak twierdzi widać, że karpie są uszkodzone.

karp uszkodzony

Przeczytaj: Akwarystyczne zestawy CO2 – podstawowe cechy funkcjonalne, Jak wybrać filtr do akwarium

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Robert
19 października 2015 13:05

Straszne 🙁 Bóg się rodzi karp truchleje 🙁

shk
19 października 2015 08:50

A wystarczyłoby nie kupować i problem z głowy.

Polecane