4.1 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Akwarystyczne zestawy CO2 – podstawowe cechy funkcjonalne

Materiał zewnętrznyAkwarystyczne zestawy CO2 - podstawowe cechy funkcjonalne

Trudno sobie wyobrazić pięknie rosnące, akwarystyczne rośliny in vitro, bez nowoczesnych i wydajnych zestawów CO2. Dostarczenie roślinom optymalnej ilości dwutlenku węgla to klucz do ich szybkiego wzrostu. Co warto wiedzieć o tych zestawach? Dlaczego dobrze mieć je w swoim przydomowym akwarium?

Butla wielokrotnego użytku

Z reguły zestawy CO2 są dość kosztowne. Ich cena – w zależności od modelu i zastosowanych komponentów – waha się w okolicy 300 – 500 złotych. Oczywiście można kupić i takie zestawy, które będą dostosowane do potrzeb profesjonalnych miłośników akwarystyki, ale ich cena i możliwości, znacznie wykraczają poza potencjał domowych akwariów.

Istotą zestawów jest butla, która – w większości przypadków – jest urządzeniem wielorazowego użytku. Można ją podłączać, odłączać i – jeśli zajdzie taka potrzeba – ponownie napełniać dwutlenkiem węgla. W związku z tym, że dobra butla posiada odpowiednie atesty, jej ponowny zakup byłby bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Złączki, szybkozłączki i nyple

Bardzo ważnym, choć – trzeba być szczerym – tanim elementem zestawów CO2, są wszelakiego rodzaju złączki, szybkozłączki i oczywiście nyple. Układy te charakteryzują się prostotą, ale i niezawodnością. W gruncie rzeczy są one bardzo ważne, gdyż od ich wytrzymałości, zależy szczelność całego układu.

Gaz emitowany z butli, charakteryzuje się dość dużym ciśnieniem. Gdy wydostaje się on przez nieszczelny układ, zawsze istnieje ryzyko, że będzie się on przedostawał do wody lub – co gorsza – do atmosferycznego powietrza. Wiąże się to ze zmniejszeniem podaży CO2, co naturalnie może doprowadzić do spowolnienia procesu wzrostu roślin.

Reduktor i szkło

Bardzo ważnym elementem całego zestawu CO2 jest reduktor, którego zadaniem jest obniżenie ciśnienia z butli do ściśle określonej wartości. Dobry reduktor nie tylko redukuje ciśnienie, ale też zapewnia maksymalną szczelność połączenia. Na rynku istnieją reduktory uznanych firm, które są wykorzystywane w zdecydowanej większości układów.

Większość zestawów zbudowana jest ze szkła. Najczęściej jest to szkło laboratoryjne, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i relatywnie niską kruchością. Analogiczne zestawy plastikowe niestety nie zapewniają tak dobrej szczelności, co sztywne układy szklane.

Podsumowanie

Dobrze jest mieć w domu akwarium, ale równie dobrze jest posiadać odpowiedni układ zasilający je w dwutlenek węgla. Każdy, profesjonalny sklep akwarystyczny, powinien mieć takie zestawy w sprzedaży. Jeśli można je kupić, to warto sprawdzić ich parametry pracy.

 

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane