W akwarium nieustannie zachodzi wiele procesów, które wpływają na jakość wody. Odpowiednio wydajny filtr jest więc niezbędny do utrzymania czystego i przyjaznego środowiska dla ryb.
Istnieje kilka rodzajów filtrów akwariowych. Jeżeli zakupisz zestaw akwariowy, filtr będzie już jego częścią i nie będziesz musiał się martwić o jego wybór.
Jeżeli dopiero zamierzamy kupić filtr, należy wybierać go według kilku parametrów:
- w zależności od wielkości akwarium
- w zależności od umieszczenia filtra
- w zależności od wkładu filtracyjnego
- w zależności od przepływu wody
Wielkość akwarium
Na filtrach akwariowych jest zawsze podana wielkość akwarium, do którego filtr jest przeznaczony. Jeżeli nie mamy pewności, należy kupić filtr o nieco większym rozmiarze. Filtrowanie wody za pomocą słabszego filtra nie byłoby wystarczająco skuteczne i spowodowałoby pogorszenie jakości wody.
Umiejscowienie filtra
W zależności od umiejscowienia, filtry dzielą się na zewnętrzne, wewnętrzne i wiszące.
Filtry wewnętrzne
Wszystkie filtry akwariowe wewnętrzne są zanurzane w wodzie. Ich zaletą jest szybki montaż, oszczędność czasu przy obsłudze i zwykle niższa cena. Wadą jest mniejsza wydajność, mniejsza masa filtracyjna, szybsze zapychanie się filtrów zanieczyszczeniami, a podczas czyszczenia zanieczyszczenia z filtrów przedostają się do wody. Ponadto, filtry zajmują miejsce w akwarium nie wyglądają zbyt estetycznie i nie mogą być stosowane z wkładami sypkimi. Filtry wewnętrzne są odpowiednie do akwariów o pojemności do 250 litrów.
Filtry zewnętrzne
Filtry zewnętrzne znajdują się na zewnątrz zbiornika, a woda doprowadzana jest do nich wężami. Ich przewagą nad filtrami wewnętrznymi jest większa wydajność, wyższa jakość, więcej miejsca na wkłady filtracyjne i lepszy obieg wody w akwarium. Dodatkowo, podczas czyszczenia zbiornika, zanieczyszczenia z filtrów nie są uwalniane do wody. Filtry zewnętrzne nie zakłócają wrażenia estetycznego akwarium i nie zajmują miejsca w akwarium. Wadą jest ich wyższa cena i konieczność wygospodarowania dla nich miejsca. Ze względu na swoją wydajność, filtry zewnętrzne nadają się do większych zbiorników.
Filtry zawieszane
Filtry zawieszane (kaskadowe) są umieszczane na zewnątrz akwarium. Woda jest doprowadzana do filtrów przez rurkę, a przefiltrowana woda jest odprowadzana z powrotem do zbiornika. Zaletą tych filtrów jest to, że można w nich stosować różne wkłady filtracyjne, są one niedrogie i nie zajmują miejsca w akwarium. Filtry wiszące mają jednak mniejszą wydajność i nie mogą być stosowane w akwariach z pokrywą. Nadają się one do mniejszych zbiorników.
Wkłady filtracyjne
Wkłady filtracyjne służą do wychwytywania zanieczyszczeń. Jakość i pojemność wkładu wpływa na ogólną jakość filtracji. Luźne i wysoce porowate media są również domem dla bakterii, które biologicznie oczyszczają wodę i dlatego są najważniejszą częścią filtracji.
Przepływ wody
Wybieraj również filtr do akwarium na podstawie tego, ile wody przepływa przez niego w ciągu godziny. Woda w akwarium powinna przepływać przez filtr co najmniej dwa razy na godzinę.