fbpx
1 C
Olsztyn
czwartek, 1 grudnia, 2022
reklama

Już 5 osób ze świńską grypą w Olsztynie. Zwiększa się też liczba chorych na odrę

WiadomościJuż 5 osób ze świńską grypą w Olsztynie. Zwiększa się też liczba...

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 pacjentów ze stwierdzoną grypą AH1N1 w Olsztynie. Od ubiegłego tygodnia, kiedy świńską grypę potwierdzono u 2 pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie pojawiły się nowe 3 zachorowania. Potwierdzono także kolejny, już 4 w tym roku przypadek odry w województwie warmińsko-mazurskim.

Na 16 pobranych od pacjentów próbek do badań, które badane były od początku roku 2019 w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, u 5 osób potwierdzono wirus grypy AH1N1. To wirus tzw. świńskiej grypy. Przenosi się drogą kropelkową.

Objawy grypy to:

– wysoka gorączka,

– dreszcze,

– bóle głowy, mięśni i stawów,

– suchy kaszel,

– brak apetytu,

– mogą pojawić się nudności i wymioty lub biegunka.

Potwierdzenie rodzaju wirusa odbywa się tylko jeśli zostanie wykonany test. Początek roku 2019 przyniósł przypadki zakażonych wirusem AH1N1. W ubiegłym roku wśród chorych dominowały zakażenia wirusem grypy typu B. Wówczas na 378 pobranych prób, które trafiły do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie potwierdzono go u 160 osób, a u 64 inne typy wirusa. Wirus B jest traktowany jest jako mniejsze zagrożenie. Niezależnie jednak od typu wirusa, grypa może być groźna w konsekwencjach powikłań.

Na Warmii i Mazurach odnotowano także kolejny, czwarty w tym roku przypadek odry. W gminie Lidzbark Warmiński do lekarza z objawami tej choroby zgłosiła się 43-letnia kobieta, obywatelka Polski. Profilaktycznie zaszczepiono dwoje członków jej rodziny. W ubiegłym tygodniu odra pojawiła się u 3 pacjentów, w tym 2 w Lidzbarku Warmińskim oraz 1 w Olsztynie, wszyscy to obywatele Ukrainy.

Objawy odry to:

– charakterystyczna wysypka na ciele,

– gorączka,

– katar,

– ból gardła o kaszel,

– zaczerwienienie oczu, światłowstręt.

Skuteczną formą ochrony przed zachorowaniami za choroby zakaźne, w tym odrę i grypę są szczepienia. Można je wykonać w Gabinecie Szczepień Ochronnych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie w poniedziałki w godzinach 15:00- 17:00 oraz czwartki w godzinach 14.00-16.00.

Więcej:

Zarażeni świńską grypą. Olsztyński szpital wprowadza zakaz odwiedzin

Potwierdzone! Dwie osoby z Olsztyna zarażone świńską grypą, a studentka UWM odrą

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze