9 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Potwierdzone! Dwie osoby z Olsztyna zarażone świńską grypą, a studentka UWM odrą

WiadomościPotwierdzone! Dwie osoby z Olsztyna zarażone świńską grypą, a studentka UWM odrą

Świńska grypa została potwierdzona u 2 pacjentów oddziału jednego z olsztyńskich szpitali. Wirusem AH1N1 zakaziła się kobieta i mężczyzna w wieku 75+. Do badania będą pobierane próbki od innych pacjentów, żeby sprawdzić, czy wirus nie rozprzestrzenił się wśród innych chorych.

reklama

Niestety na Warmii i Mazurach pojawiły się także nowe zachorowania na odrę. Wśród chorych jest 23-letnia kobieta i jej brat, obije pracownicy zakładu mleczarskiego z Lidzbarka Warmińskiego oraz również 23-letnia studentka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wszyscy pochodzą z Ukrainy, a zarówno pracownika zakładu mleczarskiego, jak i studentka od połowy grudnia 2018 do początku stycznia 2019 przebywały na Ukrainie. Obecnie pacjenci przebywają na Oddziale Chorób Zakaźnych szpitala w Ostródzie. Pracownicy zakładu mleczarskiego w Lidzbarku poddawani są profilaktycznym szczepieniom przeciw odrze. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie prowadzi dochodzenie epidemiologiczne wśród studentów i pracowników UWM. Tu również zostanie podjęta akcja szczepień.

Wirusy grypy i odry przenoszą się drogą kropelkową. Odrą można się także zakazić przez bezpośredni kontakt z moczem chorej osoby. W przypadku odry objawem jest charakterystyczna wysypka. Przy grypie pojawia się wysoka gorączka oraz m.in. bóle mięśni, stawów.

reklama

Żeby uchronić się przed zachorowaniami na obie choroby konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, czyli mycie rąk, pozostawanie w domu w trakcie choroby oraz szczepienia profilaktyczne.

Zobacz także:

ZUS w Olsztynie kontrolował, czy chorzy potrzebują zwolnień lekarskich

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia