fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

16 C
Olsztyn
środa, 8 kwietnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

„Fakt” musi przeprosić Jerzego Szmita za fake news

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

Pod koniec września 2017 r. dziennik Fakt Gazeta Codzienna oraz portal internetowy Fakt24.pl opublikowały artykuł na temat powodów rezygnacji p. Jerzego Szmita ze stanowiska wiceministra infrastruktury i budownictwa. W materiale prasowym kwestionowano, że decyzja ta została przez niego podjęta z przyczyn osobistych. W tekście pojawiły się pośrednie zarzuty korupcyjne oraz sugestie, jakoby CBA prowadziło czynności kontrolne w stosunku do byłego już wiceministra.

Dziś (24.01) w Sądzie Okręgowym w Olsztynie zakończył się proces o ochronę dóbr osobistych Jerzego Szmita. Zgodnie z zapadłym w sprawie wyrokiem, wydawca ww. tytułów prasowych (Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.) ma opublikować przeprosiny w wydaniu papierowym dziennika oraz na portalu internetowym Fakt24.pl. Ponadto, sąd nakazał zaniechanie dalszych naruszeń dóbr osobistych Jerzego Szmita oraz zasądził kwotę 50.000 zł na wskazany przez niego cel społeczny (renowacja zabytkowego pałacu w Jaszunach w okręgu Solecznickim pod Wilnem – ognisko polskości na tych ziemiach).

Pełnomocnik p. Jerzego Szmita – radca prawny Lech Obara z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” – tak komentuje wygraną przed Sądem Okręgowym w Olsztynie: – Wydany dziś wyrok jest przede wszystkim zwycięstwem prawdy. Należy je traktować jako początek skutecznej walki z tzw. fake-newsami. W artykule Faktu nie podano żadnych dowodów na poparcie kłamliwych twierdzeń na temat p. Jerzego Szmita, a pamiętajmy, że kontrole CBA, czy podejrzenia korupcyjne stanowią najcięższy zarzut w stosunku do polityka. Wydawca Faktu nie udowodnił prawdziwości swoich tez na żadnym etapie procesu. Cieszy nas to, że sąd podzielił naszą argumentację i oprócz przeprosin zasądził również znaczną kwotę na cel społeczny. Wydawanie gazety o tak dużym nakładzie związane jest z ogromną odpowiedzialnością, wobec czego zasądzona kwota jest całkowicie adekwatna do naruszenia.

reklama
ŹródłoPiS Olsztyn
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Potrzebujesz komputerowych akcesoriów do pracy zdalnej? SL Computer działa w Olsztynie

Niemal z dnia na dzień mieszkania i domy wielu olsztyniaków zamieniły się w biura czy wręcz centra dowodzenia przeróżnych firm. W zadbaniu o odpowiedni...

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs