Na dziedzińcu zamku w Kętrzynie dokonano odkryć archeologicznych, które rzucają nowe światło na historię tej krzyżackiej warowni. Prace na zamku trwają od kilku miesięcy, to ostatnie badania odsłoniły szczegóły, które mogą zmienić sposób, w jaki interpretowana jest jego przeszłość.
Nowe informacje o układzie zamku
Prace archeologiczne rozpoczęły się pod koniec września. Badacze wykonali pięć wykopów na dziedzińcu zamkowym. Odkryto, jak wyglądał pierwotny układ wejść do piwnic, co jest przełomowe dla badań nad zamkiem. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z 1374 roku, a jej układ przestrzenny zmieniał się na przestrzeni wieków.
W trakcie prac odsłonięto również fundamenty studni, której istnienie było znane od 20 lat. Co ciekawe, studnia ta nie znajduje się, jak zwykle w takich budowlach, w centrum dziedzińca, lecz w jego rogu, podaje Gazeta Olsztyńska. Dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Marta Wojciechowska, zapowiedziała, że po zakończeniu rekonstrukcji krużganków studnia zostanie wyeksponowana dla zwiedzających.
Plany rekonstrukcji i dalsze badania
Jak zaznacza Marta Wojciechowska w rozmowie z Gazetą Olsztyńską, archeologia na dziedzińcu zamkowym była dotychczas zaniedbywana, szczególnie podczas odbudowy zamku po wojennych zniszczeniach w latach 60. XX wieku. Pierwsze większe badania przeprowadzono dopiero w 2004 roku. Obecnie prowadzone prace mają konkretny cel: sporządzenie dokumentacji do rekonstrukcji drewnianych krużganków, które pierwotnie znajdowały się na poziomie pierwszego piętra i służyły do komunikacji. Ostateczna decyzja o rekonstrukcji i poszukiwaniu środków finansowych leży w gestii Gminy Miejskiej Kętrzyn.
Wcześniejsze badania archeologiczne z lat 2018–2020 objęły m.in. obręb międzymurza. Wtedy odsłonięto relikty baszty w południowo-zachodnim narożniku, odcinki murów parchamu oraz fragment kolejnej baszty przy południowo-wschodnim narożniku.
Zamek z burzliwą historią
Zamek w Kętrzynie, wybudowany przez Krzyżaków w połowie XIV wieku, pierwotnie pełnił funkcję siedziby zakonnego prokuratora. Przez kolejne stulecia był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd zawdzięczamy powojennej odbudowie opartej na XIX-wiecznych rysunkach Konrada Steinbrechta. W latach 2018–2020 zamek przeszedł gruntowny remont, a dziś mieści się w nim muzeum, biblioteka i galeria rękodzieła.
Najnowsze odkrycia pokazują, że historia zamku w Kętrzynie nadal kryje wiele tajemnic. Dzięki pracy archeologów istnieje szansa na jeszcze pełniejsze zrozumienie dziejów tej krzyżackiej warowni.
źródło: Gazeta Olsztyńska, Muzeum w Kętrzynie