6 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii – wystawa w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie

OlsztynZwyczaje i obrzędy weselne na Warmii – wystawa w Galerii Marszałkowskiej w...

W grudniu miłośnicy kultury ludowej będą mieli okazję zapoznać się z tradycjami związanymi z zaślubinami, które funkcjonowały na terenach Warmii i Mazur. W Galerii Marszałkowskiej będzie można obejrzeć wystawę „Zwyczaje i Obrzędy Weselne na Warmii”. 

reklama

Ślub i wesele w społecznościach ludowych miały olbrzymie znaczenie ze względu na swój rodzinno-społeczny charakter. Były to szczególne chwile, podczas których młodzi ludzie przechodzili rytuał dojrzewania, zamykając pewien etap życia i rozpoczynając nowy. Wystawa umożliwi odwiedzającym głębsze zrozumienie tych niezwykłych obrzędów i zwyczajów stanowiących dziedzictwo niematerialne regionu.

Ekspozycja szczegółowo prezentuje każdy z etapów zaręczyn i ślubu oraz przedstawia tradycyjne stroje, wręczane prezenty, a także lokalne zabobony i przekonania, które towarzyszyły temu świątecznemu dniu. Odwiedzający będą mieli także okazję poznać słownictwo weselne w gwarze warmińskiej.

reklama

Autorką ilustracji do wystawy jest Vera Kobylińska, natomiast za grafikę odpowiedzialna jest Klaudia Majek. Za przygotowanie całości odpowiada Izabela Treutle, która zrealizowała projekt w ramach przyznanego jej stypendium artystycznego marszałka województwa.

Wystawa jest dostępna od 1 grudnia w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na  ulicy E. Plater 1 w Olsztynie. Jest to wyjątkowa okazja, aby przyjrzeć się kulturze ludowej Warmii i odkryć jej niepowtarzalny urok.

Źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia