-4 C
Olsztyn
środa, 6 grudnia, 2023
reklama
reklama

Użył broni na służbie, postrzelony mężczyzna zmarł. Policjant z Olsztyna z zarzutami

OlsztynUżył broni na służbie, postrzelony mężczyzna zmarł. Policjant z Olsztyna z zarzutami

Wczoraj (16.01) Prokurator Okręgowy w Olsztynie ogłosił zarzut 33—letniemu funkcjonariuszowi Policji Adamowi Ch., który w dniu 21 lipca 2018 r. w Olsztynie podczas interwencji na ul. Okrzei niezasadnie użył broni służbowej doprowadzając do śmierci mężczyzny.

reklama

Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego w dniu 21 lipca 2018 r. matka pokrzywdzonego telefonicznie powiadomiła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, iż jej syn, będąc pod wpływem alkoholu, zachowuje się agresywnie. Na miejsca przybyło dwoje funkcjonariuszy Policji.

Podczas próby zatrzymania mężczyzny, funkcjonariusze Policji użyli gazu pieprzowego, co jednakże nie przyniosło skutku, zaś mężczyzna po wybiciu szyby w mieszkaniu wyskoczył przez okno podejmując ucieczkę.

reklama

Wówczas Adam Ch. po wcześniejszym ostrzeżeniu, iż użyje broni, użył broni służbowej oddając łącznie 7 strzałów. W wyniku przedmiotowego zdarzenia pokrzywdzony został trafiony 3 pociskami w okolice tułowia i na skutek doznanych obrażeń wewnętrznych zmarł następnego dnia w szpitalu.

Na podstawie całokształtu zebranego przez prokuratora materiału dowodowego, w dniu 16 stycznia 2019 r. Adamowi Ch. został ogłoszony zarzut przekroczenia uprawnień podczas interwencji i nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego, tj. o przestępstwo z art. 231 §lkk i art. 155kk.

reklama

Policjant nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, z których wynika, że wszelkie podejmowane działania, w tym użycie broni palnej, były zgodne z prawem.

Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji polegający na zakazie kontaktowania się ze wskazanymi świadkami oraz zawieszenie w czynnościach służbowych policjanta.

Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

18 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Vacuś
21 marca 2019 00:38

To go kolega z patrolu nieźle sprzedał trzeba było z tego zrobić brutalny atak napastnika z tasakiem na funkcjonariusza policji na służbie

piter
18 stycznia 2019 09:58

Przecież gościu uciekał z nożem, a przedtem zaatakował policjanta. Czemu w tym artykule nie ma o tym mowy? Czemu tez ten pseudo dziennikarz nie napisał że z tych 7 strzałów, były też strzały ostrzegawcze w górę, a nie do napastnika.

Polecane
Ogłoszenia