Na cmentarzu w Brąswałdzie, nieopodal Olsztyna, trwają prace renowacyjne kwatery rodzinnej ks. Walentego Barczewskiego, wybitnego działacza na rzecz polskiej kultury na Warmii. Oprócz grobu księdza, odnawiane są także miejsca spoczynku jego matki oraz kuzynów.
Prace renowacyjne z dofinansowaniem
Kwatera ks. Walentego Barczewskiego wymagała pilnej interwencji. Figura Chrystusa Dobrego Pasterza zdobiąca grób księdza była uszkodzona i pokryta porostami, podobnie jak figura Matki Bożej na nagrobku jego matki. W ramach renowacji odświeżane są także nagrobki kuzynów oraz ogrodzenie kwatery.
Środki na remont, w wysokości 95 tys. zł, pochodzą z programu Polski Ład, a gmina Dywity sfinansowała dokumentację potrzebną do pozyskania dotacji. Prace prowadzone są na miejscu, bez konieczności demontowania pomników. Proboszcz parafii w Brąswałdzie, ks. Stanisław Tkacz, poinformował również o planach wycinki wiekowych drzew, które zagrażają bezpieczeństwu nagrobków. Zaznaczył, że nowe nasadzenia zostaną wykonane w odpowiednim czasie.
Historyczny cmentarz z wyjątkowym dziedzictwem
Cmentarz w Brąswałdzie uchodzi za jeden z najpiękniejszych na Warmii. Oprócz ks. Walentego Barczewskiego (1856-1928) i jego matki Barbary, spoczywają tam także inni kapłani, w tym ks. Herman Macherzyński i ks. Anicenty Murawski.
W rogu cmentarza znajduje się grób rodziny Żurawskich, bohaterów filmu „Żurawscy z Kajn”, którzy ponieśli śmierć za propolską działalność podczas opresji reżimów hitlerowskiego i komunistycznego.
Cmentarz charakteryzuje się wieloma historycznymi nagrobkami, w tym żeliwnymi krzyżami, rzeźbami i płaskorzeźbami Chrystusa lub Maryi. Najstarsza część nekropolii jest objęta ochroną konserwatorską i stanowi świadectwo polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego regionu.
Prace renowacyjne w Brąswałdzie są kolejnym krokiem w zachowaniu dziedzictwa historycznego Warmii.
Ks. Walenty Barczewski
Ks. Walenty Barczewski (1856–1928) był jednym z najważniejszych działaczy na rzecz polskości na Warmii. Przez lata swojej posługi kapłańskiej nie tylko wspierał rozwój polskich szkół i społeczności lokalnych, ale także aktywnie angażował się w zachowanie i propagowanie kultury ludowej regionu. Zbierał pieśni, dokumentował tradycje i pracował na rzecz integracji polskiej mniejszości, zarówno społecznie, jak i politycznie. W uznaniu jego wybitnej działalności miasto Barczewo nosi dziś jego imię.
źródło: PAP, naszawarmia.pl