Wojewoda warmińsko-mazurski, Radosław Król, zwrócił się z pilnym apelem do mieszkańców regionu, aby oddali niebezpieczne środki chemiczne używane do zwalczania gryzoni. Apel związany jest z tragicznymi wypadkami, które w ostatnim czasie wstrząsnęły Polską.
W ostatnim czasie w Polsce odnotowano kilka tragicznych przypadków śmiertelnych zatruć dzieci preparatami stosowanymi do zwalczania gryzoni. Istnieje podejrzenie, że jednym z takich silnie toksycznych środków zatruł się 2,5-letni chłopiec z gminy Jonkowo. Niestety, mimo wysiłków lekarzy, życia dziecka nie udało się uratować. Okoliczności jego śmierci są obecnie przedmiotem prowadzonego śledztwa.
Apel wojewody
W specjalnym oświadczeniu wojewoda podkreślił, że zwrot takich środków do punktów sprzedaży lub selektywnej zbiórki odpadów jest nie tylko aktem odpowiedzialności, ale również działaniem mogącym zapobiec kolejnym tragediom.
– Bezpieczna utylizacja tych substancji jest naszym wspólnym obowiązkiem. Proszę mieszkańców Warmii i Mazur o natychmiastowe oddanie niebezpiecznych preparatów. Naszym celem jest ochrona zdrowia i życia, zwłaszcza najmłodszych – opublikował Radosław Król na swoich social mediach.
Wojewoda zapowiedział także wzmożone kontrole w szkołach, przedszkolach i innych placówkach publicznych, aby upewnić się, że substancje te nie zagrażają dzieciom.
Działania prewencyjne i zmiany w prawie
Fosforek glinu, składnik niebezpiecznych środków ochrony roślin, w kontakcie z powietrzem uwalnia toksyczny fosforowodór, który jest śmiertelny zarówno dla gryzoni, jak i ludzi. Substancja ta, stosowana do fumigacji, powinna być używana wyłącznie przez wyszkolone firmy, przestrzegające restrykcyjnych procedur i posiadające odpowiednie zabezpieczenia. Mimo to, sprzedaż tych preparatów przez internet jest powszechna, co prowadzi do nieuprawnionego ich stosowania, często w celach takich jak zwalczanie kretów. Inspekcja ochrony roślin odnotowała liczne przypadki naruszeń – w regionie warmińsko-mazurskim spośród 44 kontroli aż 31 wykazało brak uprawnień, co skutkowało mandatami. W skali kraju wystawiono ich ponad 400, a kilku przedsiębiorcom zakazano działalności.
Radosław Król poinformował, że służby wojewódzkie we współpracy z inspekcją ochrony roślin oraz sanepidem pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących sprzedaży i nabywania środków zawierających fosforek glinu. Planowane zmiany mają ograniczyć dostępność tych preparatów, zwłaszcza w sprzedaży internetowej.
Wspólna odpowiedzialność
Wojewoda zaapelował o współpracę mieszkańców, wskazując na potrzebę wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa regionu. Jak podkreślił, działania te mogą zapobiec kolejnym nieszczęśliwym wypadkom.
– Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo naszych bliskich. Liczę na odpowiedzialność i zrozumienie mieszkańców Warmii i Mazur – zakończył swoje oświadczenie Radosław Król.
źródło: Urząd Wojewódzki, Gazeta Olsztyńska