3.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

2,5-letni chłopiec nie żyje. Czy miał kontakt z trutką na gryzonie?

Olsztyn2,5-letni chłopiec nie żyje. Czy miał kontakt z trutką na gryzonie?

Prokuratura w Olsztynie bada okoliczności tragicznego zdarzenia, w wyniku którego zmarł 2,5-letni chłopiec. Dziecko trafiło do szpitala dziecięcego z podejrzeniem zatrucia, podaje Radio Olsztyn.

Możliwa przyczyna zatrucia

Chłopiec trafił do szpitala dziecięcego w Olsztynie 6 listopada. Lekarze walczyli o jego życie. Niestety, dziecka nie udało się uratować. Prokuratura wszczęła postępowanie. Według informacji przekazanych przez Radio Olsztyn podejrzewa się, że dziecko mogło mieć kontakt z trutką na gryzonie. W połączeniu z wodą lub wilgocią substancja wydziela fosforowodór, silnie toksyczny gaz, szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

Przebieg śledztwa i zabezpieczenie dowodów

W domu dziecka zabezpieczono puste opakowania środka na gryzonie, który mógł być przyczyną śmiertelnego zatrucia. Prokuratura potwierdziła, że w miejscu zamieszkania dziecka przeprowadzono szczegółowe oględziny. Jak ustalił reporter RMF FM, na posesji przy domu znaleziono puste opakowanie po preparacie do zwalczania kretów.

Sekcja zwłok chłopca nie wykazała jednoznacznej przyczyny śmierci, dlatego zlecono dodatkowe badania fizykochemiczne, które mają dostarczyć informacji o obecności trującej substancji w organizmie dziecka.

Apel o bezpieczeństwo i ostrożność

Eksperci przestrzegają przed stosowaniem tego typu środków chemicznych bez zachowania szczególnej ostrożności. Preparaty tego rodzaju mogą być stosowane wyłącznie przez osoby odpowiednio wykwalifikowane i ściśle według instrukcji producenta. Śledczy analizują, czy trutka była stosowana zgodnie z przepisami i w odpowiednich warunkach.

Przypomnijmy, że wcześniej podobna tragedia miała miejsce w Tomaszowie Lubelskim, gdzie kontakt z toksycznym środkiem na gryzonie doprowadził do zgonu dziecka, a jego bliscy trafili do szpitala.

Utylizacja

Utylizacja trutek na gryzonie wymaga szczególnej ostrożności ze względu na ich toksyczność dla ludzi, zwierząt domowych i środowiska. Oto zalecenia dotyczące bezpiecznego postępowania z tymi substancjami:

Trutki należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach, w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Trutki należy wykładać w miejscach, które nie są dostępne dla dzieci, zwierząt domowych oraz innych zwierząt. Niektóre trutki po kontakcie z wodą wydzielają toksyczne gazy.

Utylizacja niewykorzystanych trutek:

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK): w Polsce większość gmin posiada PSZOK-i, które przyjmują niebezpieczne odpady, w tym chemikalia. Należy dostarczyć tam niewykorzystane trutki w oryginalnych opakowaniach.

Specjalistyczne firmy: niektóre przedsiębiorstwa zajmują się odbiorem i utylizacją odpadów niebezpiecznych od osób prywatnych. Informacje na ich temat można uzyskać w lokalnym urzędzie gminy lub miasta.

Utylizacja padłych gryzoni:

Środki ostrożności: podczas usuwania martwych gryzoni należy używać rękawic ochronnych, unikać bezpośredniego kontaktu i umieścić zwłoki w szczelnych, podwójnych workach plastikowych.

Niewłaściwe postępowanie z trutkami na gryzonie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

źródło: Radio Olsztyn, RMF FM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane