1 C
Olsztyn
wtorek, 19 listopada, 2024
reklama

Co mówią do nas nastolatkowie? Młodzieżowe Słowa Roku 2024

WiadomościCo mówią do nas nastolatkowie? Młodzieżowe Słowa Roku 2024

Ogłoszono listę 20 finałowych słów plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Znaleźć tam można wyrażenia takie jak „sigma”, „aura”, „czemó” czy „delulu”, które pokazują, jak bardzo język młodzieży ewoluuje pod wpływem internetu i kultury popularnej. Głosowanie potrwa do 30 listopada, a zwycięskie słowo oraz Nagroda Jury zostaną ogłoszone na początku grudnia.

Czym jest Młodzieżowe Słowo Roku?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku to coroczna inicjatywa mająca na celu wyróżnienie najciekawszych i najbardziej popularnych wyrażeń używanych przez młodych ludzi. Jak podkreślają organizatorzy, zwycięskie słowo nie musi być nowe, slangowe ani wyjątkowo często używane – ważne, aby dobrze oddawało ducha współczesnego języka młodzieży. W ubiegłym roku triumfowało słowo „rel” (od ang. relatable, oznaczające coś, z czym można się utożsamiać), a Nagroda Jury przypadła wyrażeniu „oddaje”.

Finaliści 2024 – co mówią młodzi?

W tegorocznej finałowej dwudziestce znalazły się słowa zarówno z polskiego języka codziennego, jak i wyrażenia zapożyczone z internetu, gier i angielskiego slangu. Oto niektóre z nich:

„Aura” – słowo opisujące „pole energetyczne” danej osoby. Można mówić o „pozytywnej aurze” lub „negatywnej aurze”, co często odnosi się do czyjegoś zachowania.

„Azbest” – humorystyczne nawiązanie do memów o „wylewaniu azbestu” i patodeweloperki, kojarzonej z niską jakością budownictwa.

„Bambik” – pogardliwe określenie nowicjusza, osoby niezdarnej lub niedoświadczonej, szczególnie w grach komputerowych.

„Czemó” – zabawne przekształcenie słowa „czemu”, wyrażające zdziwienie lub oburzenie, popularne wśród graczy i użytkowników TikToka.

Wpływ internetu i memów na język młodych

Znaczna część finałowych słów pochodzi z internetu i kultury popularnej, co podkreśla, jak bardzo media społecznościowe kształtują współczesny język. Przykłady:

„Brainrot” – dosłownie „gnicie mózgu”, odnosi się do treści z TikToka, często uznawanych za bezsensowne, wiralowe i memiczne.

„GOAT” – skrót od angielskiego „Greatest of All Time” (najlepszy w historii), używany w kontekście sportowym i medialnym.

„Oi oi oi baka” – hasło zainspirowane światem anime, używane w formie wyzwania w miejscach publicznych.

„Skibidi” – nonsensowne słowo, związane z wiralową serią filmów „Skibidi Toilet”.

Inne słowa

Na szczególną uwagę zasługują także:

„Sigma” – określenie osoby wyjątkowej, pewnej siebie, działającej niezależnie i odnoszącej sukcesy. To ktoś, kto ustala własne zasady i trzyma się ich bez względu na opinie innych.

„Delulu” – wyraz wywodzący się od angielskiego „delusional”, opisujący osobę oderwaną od rzeczywistości, obsesyjną lub szaloną.

Co jeszcze znajdziemy na liście?

Finałowa lista obejmuje także takie słowa, jak „cringe” (coś żenującego), „slay” (świetnie, doskonale), „rizz” (charyzma, atrakcyjność) czy „womp womp” (sygnalizowanie braku zainteresowania lub negatywnych emocji). Każde z tych wyrażeń odzwierciedla zmieniające się potrzeby komunikacyjne młodych ludzi i ich kreatywność językową.

Pełna finałowa lista Młodzieżowych Słów Roku 2024 to: aura, azbest, bambik, brainrot, brat, cringe, czemó, delulu, fe!n / fein / fin, fr / FR, glamur / glamour, GOAT, oi oi oi baka, oporowo, rizz / rizzler / rizz, sigma, skibidi, slay, womp womp, yapping.

Kiedy poznamy zwycięzcę?

Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku potrwa do 30 listopada. Każdy może oddać swój głos na stronie organizatora – Wydawnictwa Naukowego PWN. Rozstrzygnięcie plebiscytu oraz przyznanie Nagrody Jury nastąpi na początku grudnia. Dla lingwistów, rodziców i wszystkich zainteresowanych językiem młodzieży, wyniki tego plebiscytu są fascynującym spojrzeniem na ewolucję współczesnej polszczyzny.

źródło: PWN, Business Insider

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane