-0 C
Olsztyn
środa, 25 grudnia, 2024
reklama

Nietypowe zwierzę spotkane w warmińsko-mazurskim lesie. Skąd się wzięło?

IławaNietypowe zwierzę spotkane w warmińsko-mazurskim lesie. Skąd się wzięło?

W lasach w okolicach Iławy zarejestrowano wyjątkowe nagranie — małego dzika o nietypowym, łaciastym umaszczeniu. Fotopułapka należąca do Anity Witkowskiej, pasjonatki fotografii przyrodniczej, uchwyciła młodego dzika o charakterystycznych białych łatkach. Witkowska, ze względu na dobro zwierząt, nie zdradza dokładnej lokalizacji, informując jedynie, że lasy, gdzie dokonano nagrania, leżą w promieniu 15 km od Iławy.

Genetyka, krzyżówki i… świnie?

Ubarwienie dzika zwykle przybiera ciemną barwę – czarną lub brązowosiwą, która zmienia się w zależności od pory roku i warunków środowiskowych. Jednak łaciasta suknia warchlaka nie jest aż tak wyjątkowa, jak mogłoby się wydawać. Jak wyjaśniają specjaliści z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 235 „OSA” w Toruniu, biało-czarne łaty są prawdopodobnie wynikiem krzyżówki dzika ze świnią domową. Kiedyś powszechne były wypasy świń na obszarach w pobliżu lasów, co sprzyjało ich kontaktom z dzikami, prowadząc do genetycznych krzyżówek.

Dr hab. Paweł Nasiadka z Instytutu Nauk o Zwierzętach w Warszawie podkreśla, że takie ubarwienie może być efektem dawnego mieszania się dzików z wypasanymi świniami. Ta krzyżówka mogła powstać kiedyś, gdy zwierzęta miały okazję ze sobą obcować.

Genetyczna mutacja

Jednak nie tylko krzyżówki mogą tłumaczyć łaciasty wygląd dzika. Dr Tomasz Podgórski z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży wspomina, że podobne wzory ubarwienia mogą być skutkiem mutacji genetycznych, które zdarzają się u różnych gatunków zwierząt. Zmiany te, choć rzadkie, mogą prowadzić do pojawienia się oryginalnych cech wyglądu, takich jak widoczne u tego młodego dzika.

Odkrycia przyrodników inspirują do dalszych badań

Łaciasty warchlak uchwycony w lesie koło Iławy to doskonały przykład, jak bogata i zróżnicowana jest polska przyroda. To odkrycie wzbudza nie tylko zainteresowanie miłośników natury, ale także przyrodników, którzy widzą w tym szansę na poszerzenie wiedzy o procesach zachodzących w naturze oraz wpływie działalności człowieka na ekosystemy leśne.

źródło: infoilawa.pl/Instagram utkana_z_mgly

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane