W poniedziałkowy wieczór 4 listopada 2024 roku, w jednym z olsztyńskich supermarketów, wykryto przypadek nietrzeźwości u pracownicy działu mięsnego i wędliniarskiego. Zgłoszenie do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przekazał kierownik sklepu, zaniepokojony zachowaniem swojej podwładnej.
Podejrzenia okazały się słuszne – po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze policji potwierdzili, że 51-letnia kobieta miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Policyjna interwencja i dalsze kroki prawne
Policjanci z Wydziału Prewencji, którzy zajęli się sprawą, po przebadaniu kobiety na miejscu rozpoczęli przygotowanie dokumentacji do sądu. W związku z wykroczeniem, jakim jest wykonywanie obowiązków zawodowych pod wpływem alkoholu, 51-latka będzie musiała stawić się przed sądem, gdzie może zostać ukarana grzywną w wysokości do 5 000 zł lub karą aresztu.
Przepisy i konsekwencje dla pracowników i pracodawców
Polskie prawo jednoznacznie zakazuje wykonywania pracy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pracodawca ma również możliwość nałożenia dodatkowych sankcji wobec nietrzeźwego pracownika, w tym nałożenia kary finansowej lub rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Sankcje grożą również pracodawcy, który dopuszcza do spożywania alkoholu na terenie zakładu pracy.
Przypadek ten przypomina, że odpowiedzialność pracowników i pracodawców za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i trzeźwości w miejscu pracy jest nieodzownym elementem utrzymania porządku i bezpieczeństwa na terenie zakładu.
źródło: KMP Olsztyn