4.1 C
Olsztyn
środa, 4 grudnia, 2024
reklama

To nie wilk i nie pies – nowy drapieżnik znaleziony na Mazurach

GołdapTo nie wilk i nie pies – nowy drapieżnik znaleziony na Mazurach

Puszcza Romincka, określana mianem „Mazurskiej Tajgi,” zyskała nowego, niespodziewanego mieszkańca. Ostatnie wydarzenie w Rogajnach wywołało poruszenie wśród przyrodników i lokalnych mieszkańców. Okazało się, że tajemnicze zwierzę, znalezione w wyniku wypadku drogowego, to szakal złocisty – gatunek drapieżnika, który dotychczas nie występował na północy Polski.

Niezwykłe odkrycie w Rogajnach

Kiedy do pracowników Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej dotarła informacja o potrąceniu wilka na jednej z lokalnych dróg, nie spodziewali się wielkiej sensacji. Chociaż zamierzano przeprowadzić standardowe badania, to, co zastali na miejscu, przerosło ich oczekiwania. Zwierzę, mimo początkowych przypuszczeń, nie przypominało wilka ani psa. Po przeprowadzeniu analizy i konsultacji z ekspertami potwierdzono: to szakal złocisty, drapieżnik z gatunku, który stopniowo migruje na północ, prawdopodobnie w wyniku zmian klimatycznych.

Szakal złocisty – nowy drapieżnik w polskich ekosystemach

Szakal złocisty (Canis aureus) to średniej wielkości drapieżnik, często mylony z wilkiem lub lisem. Znany głównie z południowej Europy i Azji, szakal zaczyna pojawiać się także w Europie Środkowej, przemieszczając się na północ. Jest zwierzęciem terytorialnym i wszystkożernym, a jego dieta obejmuje zarówno małe ssaki, jak i ptaki oraz owoce. W Rogajnach odkryto jednak szakala o niecodziennym wyglądzie – zakażenie świerzbowcem sprawiło, że jego sierść stała się rzadka i dziwna, a rozmiary mniejsze niż typowo spotykane.

Jak zmiany klimatu wpływają na nasze ekosystemy?

Pojawienie się szakala złocistego w Puszczy Rominckiej jest wynikiem ocieplenia klimatu, które umożliwia gatunkom dotychczas południowym przemieszczać się na północ. Jednak takie migracje nie są powodem do radości – wprowadzenie nowych gatunków może prowadzić do zaburzenia równowagi ekologicznej. Wpływ szakala na ekosystemy Warmii i Mazur pozostaje nieznany, ale dalsze badania pozwolą zrozumieć jego rolę oraz potencjalne zagrożenia dla lokalnej fauny.

„Mazurska Tajga”

Puszcza Romincka, leżąca na północnym-wschodzie Polski przy granicy z Rosją, to wyjątkowy kompleks leśny pełen dzikiej przyrody. Ten obszar chroniony obejmuje liczne bagna, jeziora i różnorodne siedliska, które stanowią schronienie dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Dzięki swojej izolacji i dzikości puszcza przyciąga miłośników przyrody i badaczy. Dodanie szakala do listy gatunków Puszczy Rominckiej to nowy rozdział w historii tej unikalnej krainy, która wciąż skrywa wiele tajemnic.

źróło: Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane