Koszary Dragonów w Olsztynie, położone na osiedlu Wojska Polskiego, mają szansę stać się wizytówką miasta. Władze Olsztyna nie tylko zleciły projekt zagospodarowania tego historycznego terenu, ale także ogłosiły przetarg na sprzedaż zabytkowej nieruchomości przy ul. Dąbrowskiego, znanej jako Stajnie Północne. Cena wywoławcza to 8 mln złotych.
Historia Koszar Dragonów
Koszary Dragonów w Olsztynie, zlokalizowane na osiedlu Wojska Polskiego, mają bogatą historię sięgającą końca XIX wieku. Kompleks został wybudowany w latach 1884-1886 jako siedziba 10. Wschodniopruskiego Pułku Dragonów Króla Alberta Saskiego, jednej z elitarnej formacji kawaleryjskiej Cesarstwa Niemieckiego. Koszary były zaprojektowane z myślą o stacjonujących w nich żołnierzach i pełniły funkcję kluczowej bazy wojskowej dla regionu Prus Wschodnich.
Podczas II wojny światowej, w 1945 roku, kompleks został niemal całkowicie zniszczony przez Armię Czerwoną, która podpaliła budynki. Mimo prób odbudowy w latach powojennych, koszary nigdy nie odzyskały dawnego blasku i przez lata pozostawały zaniedbane.
Nowa wizja dla Koszar
Kilka dni temu ratusz olsztyński poinformował o podpisaniu umowy na projekt zagospodarowania tego historycznego miejsca. W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych mają powstać dwa warianty koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznych oraz dziedzińców, a także rozbudowa infrastruktury drogowe. Całość dokumentacji projektowej ma być gotowa w ciągu 13 miesięcy, a koszt całego zadania wynosi blisko 600 tys. złotych. Celem tego projektu jest zaprojektowanie Koszar Dragonów jako nowoczesną przestrzeń miejską, która jednocześnie zachowa historyczny charakter miejsca.
Sprzedaż Stajni Północnych
Równocześnie władze miasta ogłosiły przetarg na sprzedaż Stajni Północnych, położonych przy ul. Dąbrowskiego. Nieruchomość obejmuje budynki o numerach 5 i 5b oraz magazyn oznaczony numerem 5a, który przeznaczono do rozbiórki. Łączna powierzchnia przeznaczonego na sprzedaż terenu to nieco ponad pół hektara, dokładnie 5393 m². Cena wywoławcza tej zabytkowej nieruchomości została ustalona na 8 milionów złotych.
Co dalej z zabytkiem?
Warto zaznaczyć, że nowy nabywca będzie zobowiązany do przeprowadzenia remontu budynków nr 5 i 5b, który ma przywrócić ich estetyczny wygląd oraz historyczny charakter zgodny z pierwotnym stanem. Na wykonanie tych prac nabywca będzie miał 5 lat od momentu podpisania aktu notarialnego. Nieruchomość może zostać wykorzystana m.in. na kulturę, administrację publiczną, funkcje wystawienniczo-targowe, sale audytoryjne i konferencyjne, a także zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
Przetarg w grudniu
Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w grudniu 2024 roku. Zainteresowani inwestorzy mają szansę stać się właścicielami fragmentu olsztyńskiej historii, jednocześnie przyczyniając się do rewitalizacji zabytkowego kompleksu. Koszary Dragonów mogą stać się nie tylko perełką na mapie Olsztyna, ale także nowoczesnym centrum kulturalnym, które połączy przeszłość z przyszłością.
Władze miasta liczą na to, że zarówno projekt zagospodarowania terenu, jak i sprzedaż Stajni Północnych przyczynią się do ożywienia tej historycznej części Olsztyna. Jednocześnie powstanie unikatowa przestrzeń, która przyciągnie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
źródło: Olsztyn.com.pl, UM Olsztyn
Dotychczas odnowione budynki w tym rejonie naprawdę robią wrażenie. Okolica staje się powoli atrakcją. Miałem okazję być też ostatnio przy tzw. Kuźni Społecznej. Rzeczywiście rewitalizacja byłych obszarów powojskowych daje miastu możliwość stworzenia kolejnej atrakcji turystycznej. Ale mam wrażenie że brakuje jeszcze koncepcji i spoiwa. Dużą część roboty zrobili lokalni przedsiębiorcy. Miasto powinno zabrać się za te klepiska i szutrowe drogi przy Kuźni i spojeniem oznakowanymi szlakami tych obszarów ze śródmieściem czy Starówką.