4.3 C
Olsztyn
środa, 4 grudnia, 2024
reklama

Park narodowy na Warmii i Mazurach? Ruszają rozmowy z samorządami

WiadomościPark narodowy na Warmii i Mazurach? Ruszają rozmowy z samorządami

Mazurski Park Krajobrazowy, leżący w sercu Warmii i Mazur, może zostać przekształcony w park narodowy. Zadanie to powierzono Andrzejowi Kimbarowi, społecznemu doradcy ministra klimatu i środowiska. Jak informuje Radio Olsztyn, Kimbar, doświadczony leśnik z Wielbarka, od 35 lat związany z ochroną środowiska, ma podjąć starania w kierunku utworzenia parku narodowego na obszarze tego cennego przyrodniczo terenu.

Andrzej Kimbar, oprócz swojej działalności zawodowej jako leśnik, przez 21 lat pełnił funkcję radnego, co, jak sam podkreśla, daje mu niezbędne kompetencje do realizacji tego przedsięwzięcia.

Trudne rozmowy z samorządami

Leśnik jest świadomy, że negocjacje z samorządami mogą być wyzwaniem, jednak liczy na to, że nowy mechanizm finansowy przekona tych, którzy są nieprzekonani. Mowa o subwencji ekologicznej, która dla gmin, na których terenie znajduje się park, mogłaby wynosić od 5 do 9 milionów złotych rocznie.

Przekształcenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w park narodowy było już wcześniej rozważane, jednak plany te spotkały się z oporem lokalnych władz. W Radiu Olsztyn, burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski, podkreślił obawy związane z wpływem nowego statusu parku na turystykę, infrastrukturę oraz funkcjonowanie nadleśnictw.

Mazurski Park Krajobrazowy obejmuje tereny dziewięciu samorządów, z czego największe jego obszary leżą w gminach Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida.

Parki krajobrazowe Warmii i Mazur

Warmia i Mazury mogą poszczycić się natomiast licznymi parkami krajobrazowymi, które odgrywają istotną rolę w ochronie przyrody i promowaniu edukacji ekologicznej. Oprócz Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w regionie znajduje się jeszcze pięć innych parków: Welski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

Parki krajobrazowe Warmii i Mazur są kluczowe nie tylko dla ochrony przyrody, ale również dla turystyki. Oferują one wyjątkowe krajobrazy, bogactwo fauny i flory, a także wartości historyczne i kulturowe. Działają w duchu zrównoważonego rozwoju, łącząc ochronę przyrody z możliwością korzystania z jej uroków przez turystów i mieszkańców.

Czy Mazurski Park Krajobrazowy stanie się parkiem narodowym? Decyzje w tej sprawie będą wymagały czasu, a kluczową rolę odegrają samorządy, które muszą rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

źródło: Radio Olsztyn, RDOŚ w Olsztynie,

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
...
24 października 2024 08:29

Czy pal leśnik, albo panem leśnikiem ktoś nie przyblokuje S16

Maciej Ligocki
25 października 2024 23:24

Art 15 ustawy o ochronie przyrody polecam wszystkim. Jest to lista 27 zakazów obowiązujących na terenie parków narodowych które uniemożliwiają jakąkolwiek działałalność lub uzależniają ją od widzimisię dyr. P.N

Polecane