-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

W Olsztynie powstanie nowoczesna biogazownia

OlsztynW Olsztynie powstanie nowoczesna biogazownia

Rozpoczęła się budowa nowoczesnej instalacji biogazowni komunalnej w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK) w Olsztynie. Jej zadaniem będzie zwiększenie zdolności przetwarzania bioodpadów w regionie. Uruchomienie biogazowni planowane jest na koniec 2025 roku.

Nowoczesne rozwiązania dla ekologii

Nowa instalacja umożliwi przetwarzanie do 30 tys. ton bioodpadów rocznie. Wdrożona technologia fermentacji mokrej dwustopniowej, w połączeniu z kogeneracją do 1 MW, pozwoli na produkcję energii elektrycznej z biogazu. Taka energia pokryje zapotrzebowanie całego zakładu, a jej nadwyżka trafi do ogólnej sieci energetycznej. Prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, podkreślił, że nowoczesne technologie wdrożone w biogazowni to krok w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki odpadami. Koszt inwestycji to 67 mln zł netto.

Kluczowe wyzwanie

Biogazownia w Olsztynie będzie mogła przetwarzać znaczące ilości bioodpadów, konieczne jest zbudowanie odpowiedniego systemu ich selektywnej zbiórki. Katarzyna Żurek, główny technolog ZGOK-u, podkreśla, że niewłaściwa segregacja odpadów, szczególnie biodegradowalnych, stanowi istotną przeszkodę w osiągnięciu wymaganych poziomów recyklingu. Wskaźnik ten musi wynieść 55% w 2025 roku. Jeżeli tak się nie stanie, gmina zapłaci karę, a tak naprawdę jej mieszkańcy.

W zeszłym roku, gdy wymagany poziom recyklingu wynosił 35%, gminy obsługiwane przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie (ZGOK) osiągnęły jedynie wskaźnik na poziomie 25-28%. Niestety, problem z osiąganiem tego progu dotyczy nie tylko tych gmin, ale również większości samorządów w Polsce.

Ekologiczne korzyści dla regionu

Dzięki tej inwestycji gminy będą miały możliwość lepszego gospodarowania odpadami, a nowa biogazownia stanie się przykładem wdrożenia zasad gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym. Inwestycja pozwoli nie tylko na zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł, ale również na poprawę efektywności przetwarzania odpadów w regionie.

źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
???
10 października 2024 08:31

Czyli za odpady bio będą nam płacić. Bo dajemy paliwo 🙂

otelot
10 października 2024 06:19

Dobrze że Grzymek tyle projektów po sobie zostawił – Szewczyk ma co teraz otwierać xd

Polecane