3.5 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Kłótnia o UWM

WiadomościKłótnia o UWM

Media wieszczą, akademicy się oburzają. Po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym przyszłość Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stała się tematem publicznej debaty. Czy UWM przestanie być uniwersytetem? 

Dla wybranych

Konstytucja dla Nauki przygotowana przez resort ministra Gowina zaczęła obowiązywać wraz z początkiem października tego roku. Mówi ona m.in. o określonych kryteriach, które muszą zostać spełnione, aby uczelnia mogła być uniwersytetem. Czy w związku z reformą utratą statusu powinien czuć się zagrożony Uniwersytet Warmińsko-Mazurski? Tak – według autorki artykułu, który ukazał się w prasie na początku grudnia i szybko wywołał w mieście burzę.

Jaka przyszłość?

Dziennikarka lokalnego wydania „Gazety Wyborczej” zastanawia się w nim, czy i jakie konsekwencje będzie miała dla UWM reforma Gowina. Powołując się na dokumentację przygotowaną przez Biuro Analiz Sejmowych, przewiduje, że uniwersytetami zostaną wyłącznie uczelnie siedmiu większych miast Polski, wśród których nie ma Olsztyna. A to oznaczałoby zdegradowanie do statusu akademii i utratę licznych praw i przywilejów.

Stanowczy sprzeciw

Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Tego typu przewidywaniom stanowczo zaprzeczył sam olsztyński uniwersytet, zapewniając, że jego przyszłość oraz ranga nie są w żaden sposób zagrożone. Publikację ostro skomentował również Michał Wypij (Zjednoczona Prawica), kandydat na prezydenta Olsztyna w minionych wyborach, radny miejski oraz doradca Gowina, który na Twitterze napisał: – Nie ma żadnego zagrożenia dla przyszłości Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Za to Wyborcza.pl Olsztyn to prawdziwe zagrożenie dla wiarygodnego dziennikarstwa.
W podobnym tonie w mediach społecznościowych wypowiedział się wiceminister nauki Piotr Müller: – Przykro czytać takie artykuły, które nie są poparte faktami. Nie ma żadnego zagrożenia dla UWM pod kątem uprawnień akademickich. A nowe rozwiązania organizacyjne i finansowe to dodatkowa szansa.

Co na to resort? Oświadczenie wystosowane w odpowiedzi na tego typu medialne doniesienia jest jednoznaczne: – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dementuje pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje dotyczące konieczności zmian nazw uczelni i utraty statusów uniwersytetów przez uczelnie regionalne po wejściu w życie Konstytucji dla Nauki.

Gotowość na zmiany

W odpowiedzi na reformę uczelnia opracowała już harmonogram zadań związanych z ustawą. – Mimo że nasza praca jest zespołowym wysiłkiem, (…) trud jest naprawdę ogromny – podkreśla rektor prof. Ryszarda Górecki. – Zmiany, które nas obejmują w obliczu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uświadamiają nam, jak wiele wyzwań przed nami i w jak ważnym historycznie momencie uczestniczymy.
W tym roku UWM świętował 19-lecie swojego istnienia.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
13 grudnia 2018 14:22

PiS chce pewnie swojego rektora wsadzić

Polecane