W barczewskiej synagodze, jedynym zachowanym w pierwotnym stylu żydowskim obiekcie na Warmii, rozpoczyna się II etap prac rewitalizacyjnych. Podczas podpisania umowy na realizację tego etapu, starosta olsztyński Andrzej Abako podkreślił, że zbliża się przekazanie placu budowy.
Dokończenie prac konserwatorsko-restauratorskich
„Za tydzień przekazujemy plac budowy, do końca tego roku uruchamiamy działalność artystyczną, a pod koniec przyszłego zamykamy inwestycję” – mówił Andrzej Abako.
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie zawarto umowę na dokończenie prac konserwatorsko-restauratorskich związanych z projektem „Rewaloryzacja dawnej Synagogi w Barczewie jako ochrona dziedzictwa Warmii”. Prace obejmujące odnowę elewacji, renowację zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, konserwację mykwy oraz przebudowę budynku pomocniczego i zagospodarowanie terenu wokół synagogi, wykona firma Art-Service Łukasz Lewalski ze Zbiczna. Całość robót ma potrwać 14 miesięcy.
Pierwszy etap prac
Pierwszy etap prac, zakończony latem tego roku, skupiał się głównie na wnętrzu zabytkowego budynku, z najważniejszymi zadaniami takimi jak remont dachu i wzmocnienie fundamentów. Prace rewitalizacyjne są możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 1,2 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
„Już w roku 2021, gdy jako Powiat staliśmy się właścicielem budynku, rozpoczęliśmy przygotowania do kapitalnego remontu. W zdobyciu niezbędnych funduszy pomógł nam grant wygrany w konkursie Fundacji Most the Most „Nasz Zabytek”. To był pierwszy milion, do którego z budżetu Powiatu dołożyliśmy kolejny, dzięki czemu mogliśmy zrealizować pierwszy etap prac. Jego koszt wyniósł prawie 2,3 mln zł” – dodaje starosta Abako. „W tzw. międzyczasie udało nam się uzyskać kolejne pieniądze z budżetu państwa i rewitalizujemy obiekt tak szybko, jak to jest możliwe.”
Po zakończeniu rewitalizacji
Po zakończeniu rewitalizacji XIX-wieczny budynek będzie całorocznym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej – siedzibą powiatowej Galerii Sztuki „Synagoga”, zgodnie z wolą mieszkańców Barczewa i okolic. W Galerii odbywać się będą m.in. wystawy i koncerty. Nie zabraknie także części przypominającej o historii synagogi i trudnych losach dawnych mieszkańców tych ziem.
Na zdjęciu od lewej: Artur Wrochna – wicestarosta olsztyński, Łukasz Lewalski – właściciel firmy Art-Service, Andrzej Abako – starosta olsztyński.
źródło: Powiat Olsztyński, fot: Powiat Olsztyński
Niepotrzebne są w Polsce synagogi. Nikt ich w Polsce nie chce.
Dla równości należy wybudować meczety islamskie